BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Globális aggodalom taszítja a mélybe a hozamokat

Drámai mértékben csökkentek az állampapírhozamok a múlt hét utolsó kereskedési napján, a befektetők biztos menedéket keresnek a közelgő világgazdasági viharok elől, ez viszont arra ösztökélheti az amerikai jegybankot (Fed), hogy kedd–szerdai ülésén ne emelje a kamatot.

A kiábrándítóan gyenge májusi amerikai foglalkoztatási adat már lényegében kiárazta az e heti kamatemelés eshetőségét, ám ami pénteken történt a piacokon, az alighanem előre meghatározta a döntést. Az összefüggés persze szoros. Az a tény, hogy mindössze 38 ezer munkahely keletkezett a várt 160 ezer helyett a múlt hónapban, megerősítette azt a nézetet, hogy a gyatra növekedést hozó első negyedév után a második sem ígér nagy fellendülést. Sőt, minapi philadelphiai beszédében Janet Yellen jegybankelnök is aggodalommal szólt erről a fejleményről. A Világbank és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) globális előrejelzése is igen borús, mindkét nemzetközi intézmény lefelé módosította korábbi prognózisát, s ez  a sok adat, kedvezőtlen fejlemény meg a ki tudja hogy végződő brit népszavazás, s az esetleges kilépés kiszámíthatatlan hatása megváltoztatta a befektetők hangulatát.

A múlt héten a Wall Street részvényindexei még új rekordok felé törtek, ám pénteken fordult a kocka. A Dow és az S&P index is zuhant, miközben a hozamok is ijesztő ütemben ereszkedtek egyre lejjebb. Pontosabban az állampapírok árfolyama emelkedett, s így a hozam csökkent. A befektetők biztos menedéket kerestek, ezért verték fel az államkötvények árát, s verték le ekként azok hozamát. S minthogy Japánban és Európában a különböző futamidők átlagában már negatív a hozam, igen csábítónak látszik az Egyesült Államok, ahol még pozitív. Ám a tízéves amerikai papír hozama is 1,64 százalékra esett, e szint körül utoljára januárban, illetve 2015, 2014 és 2013 elején járt. A német tízéves hozam 0,01 százalékra, rekordmélységbe süllyedt. A két- és tízéves amerikai hozam különbsége 172 bázispontra szűkült, s erre 2008 óta nem akadt példa.

A helyzet nem kedvez a megtakarítóknak, például a nyugdíjalapoknak, s Jens Weidmann, a Bundesbank elnöke azt mondta, hogy a jegybanki döntéseknél ezt figyelembe kéne venni.  Bill Gross, a Janus Capital vezére vészesen közeledő szupernóvához hasonlította a globális kötvénypiacot, ahol tízbillió dollárnyi papír mutat negatív hozamot. Ám a befektetőket mindinkább zavarba ejti, hogy a Fed folytonosan azt hangoztatja, döntése az adatoktól függ. Ez még rendben is lenne, mondta a Bloombergnek Laura Rosner, a BNP Paribas New York-i irodájának közgazdásza, ha nem bizonyulna téves előrejelzőnek a jegybank. Említett beszédében egyébként Yellen erre a témára is kitért, azzal érvelvén, hogy ennyi bizonytalanság közepette a prognózis szükségképpen hibásnak bizonyulhat. Valóban, a Fed vezetői a foglalkoztatási jelentés megjelenése előtt már elkezdték beharangozni a júniusi emelést, majd hirtelen visszakoztak.

A menedékkereső befektetők azért hajlandók hosszabb lejáratú papírokat is megvenni, mert úgy látják, hogy nincs és nem is lesz infláció. A piaci előrejelzések szerint csak 2017-ben vagy később érheti el a kétszázalékos célt a Fed. Közgazdászok idén legfeljebb két emelést várnak a jegybanktól, míg a határidős ügyletekkel foglalkozó kereskedők csak egyet. A Roubini Economics elemzői szeptemberre várják az újabb emelést, vagyis nem hiszik, hogy esetleg a mostanit követő júliusi ülésen szigorítana a nyíltpiaci bizottság. 

A testület szerdán este teszi közzé közleményét és az új prognózist, ideértve a feltételezett kamatpályát is. A piac darabokra szed majd minden szót és számot.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.