Az elmúlt tíz év legnagyobb áfacsökkentését hajtottuk végre – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a 2017-es adócsomag elfogadása után. Ez az intézkedés azonban mégsem jelent majd túl nagy könnyebbséget az embereknek. Az áfa általános kulcsa továbbra is 27 százalék marad, ami a legmagasabb az Európai Unióban, csupán néhány termék és szolgáltatás kap 5, illetve 18 százalékos kulcsot.
A Magyar Nemzeti Bank becslése szerint az intézkedés hatására az általános forgalmi adóból származó bevétel a kormány által várt 55 milliárdnál nagyobb mértékben, 63 milliárd forinttal mérséklődik jövőre, ami az éves GDP 0,2 százaléka.
A sertéshús áfájának idei csökkentése után jövőre a baromfiét is 5 százalékra mérséklik, emiatt éri a legnagyobb, 27 milliárd forintos veszteség a költségvetést. A háztartások havonta átlagosan fejenként 5,2 kilogramm húst vásároltak, amelynek a legnagyobb része (1,6 kiló) baromfi, így ezt az adócsökkentést fogják leginkább érezni az emberek. A tojás áfájának csökkentése 11, a tejé 5 milliárd forintot vesz ki az állam zsebéből. Az internethasználat áfája 27 százalékról 18-ra mérséklődik, ami 14 milliárd forintos, az éttermi étkezés olcsóbbá válása pedig 6 milliárd forintos megtakarítást hozhat a lakosságnak.
Az MNB azzal számol, hogy az intézkedések megjelennek a fogyasztói árakban, vagyis nem nyelik le az áfacsökkentés hatását a kereskedők és a szolgáltatók. Mindez eltérően érinti a szegényeket és a gazdagokat: a háztartási költségvetési és életkörülmény-adatfelvétel alapján az alsó öt jövedelmi tizedhez tartozó háztartásokban keletkezik az összes kiadásuk arányában a legmagasabb megtakarítás az alapélelmiszerek áfájának csökkentéséből. Ők a kiadásaik 0,4 százalékát spórolják meg, vagyis az „elmúlt tíz év legnagyobb áfacsökkentése” igazából nem jelent akkora könnyebbséget, mint amekkorát a korábbi emelések miatt buktak a háztartások. A kiadásarányos megtakarítás fokozatosan szűkül: a leggazdagabbak már csak kiadásaik 0,2 százalékát spórolhatják meg az élelmiszerek áfájának csökkentése miatt.
Az internet- és az éttermi szolgáltatás áfájából eredő megtakarítással azonban a gazdagok járnak jól. Míg a legszegényebbek kiadásaik 0,1 százalékát spórolhatják meg ezzel, addig a felső jövedelmi tized több mint 0,2 százalékos megtakarítást érhet el. Ez azzal is összefügg, hogy az alacsonyabb jövedelműek sokkal kevesebbszer járnak étterembe, és a szegények körében az internethasználat elterjedtsége is alacsonyabb, illetve vélhetően olcsóbb csomagra fizetnek elő. Ha viszont az áfacsökkentés hatása csak kevéssé megy majd át a fogyasztói árakba, akkor a háztartásoknál a megtakarítás még kisebb lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.