Új alapokra helyezné az uniós áfarendszert az Európai Bizottság, rugalmasabb, egyszersmind a csalások ellen szigorúbban fellépő rendszert és egyszerűsítést ígérnek a hozzáadottértékadó- (héa) szabályok egységesítésével – hívta fel a figyelmet közleményben a Mazars a testület akciótervére. Az akcióterv nem jelent szabályozást, csak szakmai iránymutatást.
Jelenleg a forgalmi adózásba szól bele leginkább az EU: a forgalmi adó általános kulcsa legalább 15 százalék kell hogy legyen, és két kedvezményes kulcs alkalmazható ezenkívül, de egyik sem lehet kisebb 5 százaléknál. (Nálunk az általános kulcs így 27 százalék, az egyik kedvezményes 18, a másik pedig 5 százalékos.) A 2006-os irányelv észszerűsítésére több végrehajtási rendelet is született, ám a fordított adózás gyakori alkalmazása is mutatja: nem sikerült hatékony eszközt találni.
A bizottság az akcióterv szerint csökkentené a különbséget beszedett és a fizetendő adó között, vagyis hatékonyabb fellépést ígérnek a csalások ellen. Ezt részben a tagállamok közötti (és az unión kívüli országokkal meglévő) együttműködés javításával érnének el. Az adhatósági információcserével ugyanis a csalások jelentős része kiszűrhető volna.
Az új rendszerben a tagállamok nagyobb rugalmasságot kapnának a csökkentett adómértékek kivetésének tekintetében. Ez annyit jelent, hogy nemcsak meghatározott termékek tartozhatnának a kedvezményes kulcsba – ahogyan ez most van –, hanem a tagállamok szabadon dönthetnének arról, mit hova sorolnak, amíg ez nem okoz torzulásokat. (Így például nem kellene uniós engedélyt kérni az internet áfájának csökkentésére, ahogyan most ez kötelező.)
A bizottság ezenkívül egységes európai áfaterületet hozna létre, vagyis a közösségen belüli termékértékesítést és szolgáltatásnyújtást is belföldi tranzakcióként kezelné. Eszerint az adót a származás országának szabályai szerint kellene meghatározni, de a felhasználás országának az adómértékével. Ezután a származás országa szerinti adóhatóság szedné be az adót, és továbbítaná a vélelmezett felhasználás szerinti tagállamnak. (Jelenleg a határon túlra kivitt termék áfáját egyszerűen vissza lehet igényelni, míg ott az ottani szabályok szerint vetik ki az adót.) Ez szintén a határokon átnyúló kereskedelem áfacsalásait tenné nehezebbé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.