BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vegyes adatok, vegyes érzelmek

A dollár gyengült, a Wall Street csalódott, amikor kiderült: a várt 160 ezer helyett mindössze 38 ezer állás keletkezett májusban. A friss jegybanki nyilatkozatok szerint jobb lenne várni a kamatemeléssel.

Egyrészről bátorító, másrészről óvatosságra intő elemeket tartalmazott az USA munkaügyi minisztériumának jelentése. A munkanélküliségi ráta 5-ről 4,7 százalékra esett, ám ennek oka az, hogy kevesebben keresnek állást. Az órabérek emelkedtek, éves szinten 2,5 százalékkal, ez pedig serkentheti a túl alacsony inflációs ütemet. A tartósan munkanélküliek aránya 1,2 százalékra csökkent, ez 2008 óta a legalacsonyabb. Csökkent azonban az aktivitási ráta is, miközben nőtt azoknak a száma, akik részmunkaidőben dolgoznak, de teljes állást szeretnének.

A legtöbb új állás, 46 ezer, az egészségügyben jött létre, a bányászatból és a feldolgozóiparból viszont 28 ezer eltűnt. Elemzők úgy vélik, egyszeri tényezők is belejátszottak abba, hogy romlott a munkaerőpiaci helyzet: a Verizon telekommunikációs cégnél például 35 ezer ember sztrájkol, másutt szezonális hatások érvényesülhettek. A mindössze 38 ezres adat azonban így is meglepő, mert a jegybank vezetői közül nemrég többen is úgy fogalmaztak, hogy a javuló munkaerőpiac és az élénkülni látszó infláció miatt ideje kamatot emelni. Május végén Janet Yellen, a Federal Reserve elnöke is jelezte, a „következő hónapokban” elképzelhető egy újabb szigorítás, igaz, ő nem utalt a jövő héten esedékes e havi ülésre.

A május végi megszólalások után a júniusi emelés valószínűségét lényegében nulláról 34 százalékra emelte a piac a határidős jegyzések alapján, ám most négy százalékra vitte vissza. Ehhez hozzájárult Lael Brainard, a kormányzótanács tagja, aki várakozó álláspontra helyezkedett az adatok közzététele utáni beszédében, mondván, egyelőre nagyon vegyes a kép, tisztábban kellene látni. Az utóbbi három hónapban átlagosan csak 116 ezer munkahely keletkezett – mutatott rá –, a megelőző tizenkettőben viszont átlag 220 ezer. A népességhez viszonyított foglalkoztatási arány 1,75 százalékponttal alacsonyabb a válság előtti időszakénál. A dollár gyengült ugyan az utóbbi hónapokban, de 15 százalékkal erősebb 2014 közepi kurzusánál. A személyes fogyasztási kiadások (PCE) magindexe is csupán 1,6 százalék, szemben a Fed kétszázalékos céljával. Nagy kockázatot rejt magában a Brexit, és kiújulhatnak a kínai fogantatású pénzpiaci zavarok is.

A kamatemelés időzítésekor nagyon körültekintően járna el a chicagói Charles Evans is, megvárná, hogy az infláció irama elérje a kívánt célt. A clevelandi Loretta Mester viszont egy stockholmi konferencián úgy vélekedett szombaton, hogy egyetlen hónap nem változtat az egyébként kedvező összképen, hiszen a gazdaság teljes foglalkoztatás mellett üzemel, a gyengébb dollár és a drágább olaj is serkenti az inflációt. Vagyis a kamat fokozatosan emelkedhet tovább. Janet Yellen elnök ma újra beszél egy philadelphiai eseményen, ott talán új igazodási pontokat kínál.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.