Élénkült is, meg lassult is az amerikai feldolgozóipari tevékenység júliusban – attól függ, melyik adatsort nézzük. Az ellentmondás azonban csak megnehezítheti a Federal Reserve döntéshozóinak a dolgát, hiszen például a foglalkoztatás erőteljes júniusi bővülése ellenére a második negyedévben a gazdaság növekedése elmaradt a várttól. A pénteken közzétett első becslés arra utal, hogy a gazdaság csak 1,2 százalékos éves ütemben bővült az első negyedévi 0,8 százalék után, holott az elemzők 2,5 százalékot vártak. Az adatokat láthatóan nehéz értelmezni: egy hétfői konferencián például azt mondta William Dudley, a New York-i Fed elnöke, hogy még a novemberi elnökválasztás előtt megemelhetik az irányadó kamatot, ha a gazdasági és foglalkoztatási helyzet gyorsan javul, de óvatosságra intett a kockázatok miatt. Kollégája, a dallasi tagbank elnöke, Robert Kaplan azzal érvelt, hogy nem szabad túlreagálni a GDP-adatot, ám nyilván több információra lesz szükség, mielőtt a legközelebb szeptember 20–21-én ülésező nyíltpiaci bizottság tovább lépne.
A kuszaságban aligha igazít el, hogy az USA feldolgozóiparának beszerzésimenedzser-indexe júliusban az előző havi 53,2 pontról 52,6-ra mérséklődött az Institute for Supply Management hétfői közlése szerint, vagyis lassult a bővülés, de azért élénkülő szakaszban maradt, hiszen az index értéke meghaladja az 50-et. A felmérésből azonban az is kiderült, hogy a költségcsökkentésre törekvő gyárak kevesebb embert foglalkoztattak, nem indítottak új beruházásokat, részben a lanyha külső kereslet, részben az erős dollár hatása miatt. A második negyedévi GDP-adat azonban annyiban bátorító képet festett a helyzetről, hogy a belső fogyasztás megugrott, ami támogatta az ipart is.
A Markit viszont arról számolt be szintén hétfőn, hogy az általa összeállított feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index 51,3-ról 52,9-re kapaszkodott fel, méghozzá azért, mert a cégek egyre több állást teremtettek. A Markit szerint az ágazat kibocsátása nőtt, a foglalkoztatás bővült, és emelkedett az új megrendelések száma is.
Ez jó jel – fejtette ki Chris Williamson, a Markit vezető közgazdásza –, mert remélni lehet, hogy az ágazat a harmadik negyedévben nem fogja vissza a gazdaság teljesítményét, mint tette az első fél évben. A harmadik negyedév – véli Williamson – jól kezdődik, mind a munkahelyteremtés, mind az export szempontjából.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.