Tartja rég nem látott formáját az USA munkaerőpiaca. Az először munkanélküli-segélyt kérők száma tovább csökkent az augusztus 6-tal véget ért héten, ezúttal ezer fővel 266 ezerre. Így már 75. hete van 300 ezer alatt a kérelmezők száma, ilyen hosszú időszakra 1973 óta nem volt példa a munkaügyi minisztérium adatai szerint. A kedvező trend augusztusban is folytatódhatott.
A kérelmezők száma már aligha csökken látványosan, hiszen a minisztérium egy másik beszámolójából az derült ki, hogy egyre kevesebb dolgozótól válnak meg a munkaadók. Júniusban csak 1,6 millió elbocsátás volt, szemben a májusi 1,7-del, ez a legkisebb mérték 2014 szeptembere óta – áll a JOLTS-jelentésben. A Federal Reserve által figyelt források közé tartozó JOLTS szerint júniusban 110 ezerrel 5,6 millióra nőtt az állásajánlatok száma, a felvételeké pedig 5 millióról 5,1 millióra. A mostani számok alapján egyes munkaadók már nem találnak megfelelően képesített dolgozót minden nyitott pozícióra, ami egybevág azzal, hogy a munkanélküliségi ráta az év eleje óta 4,9 százalék körül mozog, amit a Fed illetékesei már a teljes foglalkoztatottsághoz közeli állapotnak tekintenek.
A pillanatnyilag rózsás helyzet ellenére mindkét elnökjelölt sokat foglalkozott kampányában a munka kérdésével. Republikánus oldalról Donald Trump Detroitban ismertette gazdasági programját, hangsúlyozva, hogy 2000 óta mintegy 5 millió munkahely szűnt meg a feldolgozóiparban. Azt nem tette hozzá, hogy ezért inkább a technológiai változások felelnek, nem pedig a gyártás külföldre vitele. Szerinte a foglalkoztatás kulcskérdése az, hogy az USA-ban ösztönözzék a munkahelyteremtést, például alacsonyabb adókkal, a szabályozás lazításával, infrastrukturális beruházásokkal. Utóbbival a demokrata jelölt Hillary Clinton is egyetért, azzal kiegészítve, hogy a megújuló energiára is költeni kellene. Clinton programjának része az is, hogy javítani kell a szakképzést, amit részben a gazdagoktól beszedendő, magasabb adókból fedeznének. A volt külügyminiszter ugyanis egy új adókulccsal is megfejelné a meglevő, egyébként szerinte változatlanul megtartandó hetet: eszerint évi 5 millió dollár jövedelem fölött 43,6 százalékos személyi jövedelemadót kellene fizetni (ez a mostani adófizetők 4 százalékát érintené, jelenleg 39,6 százalék a legmagasabb kulcs, évi 415 ezer dollár fölött). Trump viszont négyre szűkítené az adókulcsok számát, és nála már a 154 ezer dolláros jövedelem is a legmagasabb, 33 százalékos kulccsal adózna. A milliárdos jelölt a mai évi 9725 dollárról 29 ezerre emelné a nullás kulcs sávjának felső határát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.