Erősödött a dollár a hét utolsó kereskedési napján, s 20-ról 30 százalékra emelkedett annak az esélye, hogy az amerikai jegybank (Fed) nyílt piaci bizottsága már szeptemberben megemeli a kamatot, s 50 százalék fölé szökkent az idei szigorítás valószínűsége az elemzők szerint. Annak nyomán, hogy Janet Yellen jegybankelnök a kansasi tartalékbank által szervezett Jackson Hole-i konferencián azt mondta: egyre több érv látszik amellett szólni, hogy a Fed közelít kettős célja teljesítéséhez, javulnak a foglalkoztatási mutatók, és az infláció irama is eléri a 2 százalékot a következő években. Derűlátó összegzést adott az amerikai gazdaság állapotáról, bár pénteken derült ki, hogy az előzetes, 1,2 százalékos becsléshez képest kicsit lassabban, 1,1 százalékkal bővült a bruttó hazai termék (GDP) a második negyedévben, vagyis szerény éves ütemben. Ám ennek ellenére a munkanélküliségi ráta csupán 5 százalék körül mozog. S mint Yellen helyettese, Stanley Fischer néhány nappal korábban hasonló szellemben rámutatott: a személyes fogyasztási kiadások (PCE) magindexe, amely az inflációs folyamatokat a legjobban tükrözi, már 1,6 százalékos, azaz nincs messze a 2 százalékos céltól.
A hosszú évek után először tavaly decemberben a 0,25–0,50 százalékos sávba megemelt irányadó kamat újabb felfelé tolását nemcsak Yellen és Fischer helyezte kilátásba, hanem a konferencia örvén adott interjúkban számos jegybanki vezető, köztük a házigazda kansasi Esther George – aki már a júliusi ülésen emelést sürgetett –, a dallasi Robert Kaplan, a Saint Louis-i James Bullard, a clevelandi Loretta Mester, az atlantai Dennis Lockhart és Jerome Powell, a kormányzótanács tagja. De közéjük tartozik a San Franciscó-i John Williams is, aki néhány napja a monetáris politika felülvizsgálatát sürgette, azt hangoztatván, hogy a jelenlegi alacsony inflációs és kamatkörnyezetben nem marad muníció a következő válság kezelésére, tehát emelni kéne az inflációs célt, vagy helyette mást kijelölni.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] A jegybankárok szokásos éves találkozójának helyszíne az USA-ban. Az idén emelhet még egyet az irányadó rátán az amerikai jegybank. fotó: Wycom[/caption]A rövid kamat sorsa mellett a konferencia központi témája éppen ez a hosszabb távú feltevés lett. Nem tért ki a vita elől Janet Yellen sem, aki úgy gondolja azonban, hogy a mennyiségi lazítás és az előretekintő iránymutatás megfelelő és a jövőben is bevethető fegyvertár. Kétségtelen azonban, hogy az előrejelzés szerint – amiben, tegyük hozzá, a piac jelenleg nem bízik –
3 százalékra kapaszkodhat fel a jegybanki irányadó kamat 2018 végéig, s tartósan alacsonyabb maradhat, mint a nagy recesszió előtti időszakban.
Korábban, mondta Yellen, 1965 és 2000 között az átlagkamat 7 százalék volt. Ám a jegybanknak sikerült 2 százalék körül stabilizálni az infláció iramát, tehát jogos, hogy a kamat is alacsonyabb szinten szilárdul meg. A megelőző recessziók során azonban átlagosan 5,5 százalékponttal csökkentette a kamatot a jegybank, amire a jövőben nyilván nem lesz módja. De a megelőző recessziók előtt a jegybankpolitika már túl szigorú volt, s elképzelhető, hogy a következő krízis előtt is az lesz, ezért a 3 százalékos kamatprognózis nem szükségképpen korlátozza a Fed mozgásterét. Hivatkozott Yellen a Fed tanulmányára, amelyet David Reifschneider készített. Ám Steven Englander, a Citigroup stratégája elemzésében szétszedte a jegybanki kutatómunkáját, s azt állítja, hogy súlyos visszaesés esetén a Fed nem lesz képes érdemben beavatkozni.
Nem utasította el Yellen azt a gondolatot sem, hogy érdemes lehet átgondolni a monetáris politika kereteit, esetleg új célokat kijelölni, de a nyílt piaci bizottság ezekkel a kérdésekkel jelenleg nem foglalkozik. Ellenben a fiskális politika támogatóbb lehetne például az automatikus stabilizátorok hatékonyságának növelésével. Az oktatás színvonalának emelése és a kutatás-fejlesztés ösztönzése pedig javítaná a termelékenységet, aminek nyomán élénkülne a gazdaság.
E ponton kötődött Yellenhez Benoit Coeure, a negatív kamattal próbálkozó Európai Központi Bank (EKB) igazgatótanácsának tagja, aki hangsúlyozta: ha a gazdaságpolitika más szereplői nem tesznek többet az élénkítés érdekében, akkor a jegybanknak kell mélyebben az eszköztárába nyúlnia, ám ezzel a túl alacsony kamat problémáját csak súlyosbítani fogja.
Az egyik előadó, Marvin Goodfriend, a Carnegie Mellon Egyetem professzora azt mondta: a mennyiségi lazítás nem hatékony, s inkább a kamat alsó korlátját kellene kiiktatni a rendszerből. Az Ohiói Állami Egyetem kiadványában két kutató pedig kiszámolta: a nem szokványos eszközök bevetése nyomán a munkanélküliségi ráta csupán 0,13 százalékponttal alacsonyabb annál, mint ha a jegybank csak a hagyományos módszerekkel élt volna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.