Az államháztartás névértéken számolt konszolidált bruttó, azaz az uniós módszertannal számolt úgynevezett maastrichti adóssága április-júniusban 248 milliárd forinttal 25 900 milliárd forintra csökkent, ami a GDP 75,5 százalékának felel meg jelentette a pénzügyi számlák előzetes adatai alapján szerdán a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Az előző negyedévhez képest a bruttó adósság jelentősen csökken – 77,2 százalék volt március végén –, míg a most kimutatott érték alacsonyabb a tavalyi 76,8 százaléknál is. A második negyedévben csak 2008 – vagyis a pénzügyi válság – előtt volt ennél alacsonyabb az adósság mértéke, sőt azóta ennél jobb adat csak egy volt: a tavaly év végi.
A múlt év végén az adósságmutatót 75,3 százalékra sikerült leszorítani, ám ehhez számtalan kreatív módszert kellett bevetnie az Államadósság Kezelő Központnak (ÁKK). Ilyen volt a lejáratok időzítése (több kötvény épp december 31-én járt le), de a jegybank devizakötvény-felvásárlási „akciója” is lehetőséget biztosított arra az ÁKK-nak, hogy megfelelő szintre szorítsa a mutatót.
A félév végén elért eredményben azonban ilyen beavatkozás nem látszik. Sőt. A jelentés szerint ugyanis az államháztartás nettó tartozása jelentősebb mértékben is csökkent, ami azt mutatja, hogy mód lenne tovább mérsékelni a maastrichti mutatót is. Az MNB jelentése szerint a nettó tartozás 23 262 milliárd forintot tett ki. Ez a GDP 67,8 százalékának felel meg, miközben a nettó adósság március végén 69,3 tavaly év végén pedig 69,1 százalékon állt.
A kedvező eredményt az alacsony államháztartási hiánynak (vagyis a General Electric itt elszámolt fúziós eredményéből következő extra-adóbevételeknek) lehet köszönni. Az MNB szerint számolt deficit - az államháztartás nettó finanszírozási igénye – mindössze 89 milliárd forint volt a második negyedévben, ami a GDP 1 százalékát tette ki. Ennél is többet mond azonban, hogy a június végén zárult egy évben pedig 376 milliárd forint, a GDP 1,1 százaléka volt a hiány.
A jegybank jelentése szerint az adósság csökkenéséhez a nettó hiteltörlesztés 306 milliárd forinttal járult hozzá, amit a forint gyengülése 58 milliárd forinttal vett vissza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.