BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az Apple-nél a való világ kiterjesztésére készülnek

Új terepen kísérletezik az Apple, a vállalatnál kiterjesztettvalóság- (AR) eszközön dolgoznak. Az is elképzelhető, hogy az iPhone-ok fényképező-alkalmazását is kiegészítik egy AR-szoftverrel

A technológiai ipar meghatározó szereplői sorozatban dobták piacra idén a különböző virtuálisvalóság- (VR) eszközöket, és a jelek szerint az Apple-nél is úgy érzik, hogy itt az idő egy „új valóság” meghódításának. A társaság azonban nem VR-megoldáson dolgozik, hanem inkább a kiterjesztett valóság (AR) irányába indul el. Tim Cook vezérigazgató több alkalommal is jelezte a negyedéves jelentések után tartott tájékoztatóin, hogy nagyobb lehetőséget lát az AR-technológiában, mint a virtuális valóságban. A kiterjesztett valóság lényege, hogy egy alkalmas eszköz és szoftver segítségével a fizikai világban digitálisan létrehozott objektumokat jelenítenek meg. Talán a legszemléletesebb példa az idén nyáron elképesztő sikert aratott Pokémon Go mobilalkalmazás, amely az okostelefon kijelzőjén a felhasználót éppen körülvevő környezetbe illesztette be a szörnyecskéket.

A Bloomberg úgy tudja, hogy egy speciális AR-szemüveget fejlesztenek az Apple-nél, és már egyeztetéseket is tartottak a lehetséges alkatrész-beszállítókkal. A hírügynökség emlékeztetett arra, hogy az elmúlt három évben a vállalat több olyan felvásárlást is végrehajtott, amelyek elősegíthetik a kiterjesztett valóságot „felvázoló” eszköz létrehozását. Megvették az AR-szoftverekkel és 3D-s térképalkotással foglalkozó PrimeSense, a Metaio és a Flyby nevű startupokat. A cél egy olyan szemüveg létrehozása, amely vezeték nélküli hozzáféréssel kapcsolódik az iPhone-hoz, és annak erőforrásaira támaszkodva képes információkkal vagy speciális látvánnyal kiegészíteni a valódi világ képét. Az elképzelés ismerősnek tűnhet, hiszen a Google Glass is hasonló koncepcióra épült, azonban nem hozott átütő sikert, bár voltak kísérletek a gyakorlati alkalmazására.

A Microsoft HoloLens fejlesztése is ebbe az irányba indult el, azonban a technológia bonyolultságát jelzi, hogy hiába dolgoznak évek óta az eszközön, egyelőre csak fejlesztői változata kapható, és az is 3000 dollárba kerül. Persze az Apple az elmúlt egy évtizedben többször is irányt mutatott a technológiai szektornak – elég az iPhone-ra vagy az iPad-re gondolni –, így előfordulhat, hogy ők tudnak majd előállni egy megfizethető árú, felhasználóbarát és hasznavehető AR-eszközzel. A Business Insider szerint egyébként nemcsak kiterjesztettvalóság-szemüvegben gondolkodnak a cégnél, hanem az iPhone fényképező-alkalmazását is kiegészítenék AR-szoftverrel.

Bár hosszabb távon könnyen elképzelhető, hogy beválik Tim Cook jóslata, és a kiterjesztettvalóság-megoldások hozzák majd a nagyobb bevételt, egyelőre azonban a virtuálisvalóság-rendszerek hódítanak. E területen alapvetően két megközelítéssel találkozhatunk: az egyik konstrukcióban a VR-szemüvegbe okostelefont kell helyezni, és így lehet átlépni az új világba – többek között a Samsung, az Alcatel és a Google is ezzel próbálkozik –, míg a másik módszer egy magas minőségű képmegjelenítésre képes eszközből és a hozzá csatlakoztatott, nagy számítási kapacitású készülékből áll. Az utóbbi módszerrel főként a játékosoknak szánt VR-rendszereknél találkozhatunk, mint például a HTC Vive vagy az Oculus Rift, amelyeknél egy meglehetősen erős személyi számítógépre van szükség, vagy a Sony PlayStation VR, amelynél pedig a PlayStation 4 játékkonzol jelenti a kiegészítő elemet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.