Legutóbb 2007 nyarán mértek ilyen alacsony, 4,6 százalékos munkanélküliséget az Egyesült Államokban, mint most. A válság idején az állástalanok aránya elérte a tíz százalékot, a mélyponton túljutva, 2010 óta viszont 15,6 millió munkahely keletkezett. A krízis előtti szintre ereszkedő adatokat most arra használják fel a választásokat elvesztő demokraták, hogy emlékeztessék a szavazókat, milyen nagy a különbség Barack Obama nyolc évvel ezelőtti és Donald Trump mostani öröksége között.
Donald Trump az amerikai középnyugat rozsdaövezetében élő, főként fehér munkások körében felerősödött elkeseredésre építette a kampányát. A múlt hét utolsó kereskedési napján közzétett foglalkoztatási mutatók és a friss egyéb adatok azonban arra utalnak, hogy a gazdaság lendületben van, s most már szinte biztosra vehető a jövő heti jegybanki kamatemelés. A 4,6 százalékos munkanélküliségi ráta mellett novemberben 178 ezer munkahely jött létre, főként a kormányzati intézményekben, a szolgáltatásokban és az egészségügyben. Ez megfelelt a várakozásnak. Idén a havi átlag 180 ezer, szemben a tavalyi 229 ezerrel. Ez arra is utal, hogy a munkaadók a választások okozta bizonytalanság ellenére jó ütemben teremtettek állásokat. A bökkenő az, hogy októberhez képest 0,1 százalékkal csökkentek a bérek – bár szakértők ezt a jelenséget a szezonális ingadozásokkal magyarázzák –, és 62,8 százalékról 62,7-re mérséklődött az aktivitási ráta. Igaz, ennek fő oka az, hogy a „baby boom”-nemzedék fokozatosan nyugdíjba vonul.
A gazdaság jó állapotát tükrözték egyéb adatok is. A lakásárindex szintén a válság előtti időszak hangulatát idézi, s a feldolgozóipar is kezd belehúzni. A harmadik negyedévi éves GDP-növekedési mutatót 2,9-ről 3,2 százalékra módosította a kereskedelmi minisztérium, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) minapi globális előrejelzése szerint pedig a fejlett nagy gazdaságok közül az amerikai bővülhet a leggyorsabban jövőre, 2,3 százalékkal.
Az OECD persze arra számít, hogy Trump adót csökkent, és állami infrastrukturális fejlesztésekre sarkall januári hivatalba lépése után. Ez egyelőre csak elképzelés. Ám kampányígéretéhez híven a megválasztott elnök és leendő alelnöke, Mike Pence indianai kormányzó néhány napja máris elérte, hogy a fűtő- és hűtőberendezéseket gyártó Carrier ne vigyen át Mexikóba ezer munkahelyet, ezért cserébe a cég hétmillió dollár adókedvezményt kap Indiana államtól, miközben a vállalatnál azért mégiscsak megszűnik hétszáz állás, s a közelében lévő Rexnord is felszámol háromszáz munkahelyet.
Vita a mérvadó amerikai lapokban és a közgazdászok körében arról pattant ki, vajon lehetséges-e, és jó ötlet-e egyedi alkuk révén az Egyesült Államokban tartani a munkát. Mint a harvardi Lawrence Summers írja a The Washington Postban, ez a leggyorsabb út egyfajta haveri kapitalizmus kiépülése felé – a jog uralmának és az egységes szabályoknak a feladásával.
Ugyanitt arról elmélkedik viszont Steven Pearlstein, a George Mason Egyetem professzora, hogy csak a nyolcvanas években vált elfogadott normává a munkahelyek kitelepítése a költségcsökkentés és a részvényesi érdekek maximális kiszolgálása végett, de a társadalmi felfogás változik. A Ball Állami Egyetem kutatóközpontja viszont kiszámította: a 2000 óta eltűnt 5,6 millió feldolgozóipari munkahely 85 százaléka a technológiai váltás, jórészt az automatizáció miatt semmisült meg, és nem a nemzetközi kereskedelmi szerződések következtében, amelyek felülvizsgálatát Trump ugyancsak kezdeményezi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.