BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Költeni kezdett a kormány

Soha ennyire ilyen jól nem állt a magyar költségvetés mint most. Novemberben egy picit tovább nőtt az október végi többlet, pedig a kormány tényleg igyekezett mindent elkölteni.

Közel 60 milliárdos többlettel várja az utolsó hónapot az államháztartás központi alrendszere, miután novemberben 2 milliárd forint szufficit alakult ki tovább növelve, az egyébként is kiváló 57,3 milliárd forintos októberi pozitív egyenleget. Azt korábban is lehetett tudni, hogy az idén minden idők legalacsonyabb pénzforgalmi hiányát is elérheti az állam, hiszen szinte minden hónapban történelmi mélyponton volt a hiány (sőt: január-februárban még pozitív is maradt az egyenleg).

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a részletes adatokat később közli, most szokás szerint csak annyit írtak: a kedvező gazdasági folyamatok, a gazdaságfehérítést célzó kormányzati intézkedések sikere, az ezekből adódó magasabb adóbevételek, továbbá a hazánkat jogosan megillető uniós források idei elszámolása eredményezi a stabil költségvetési helyzetet.

A novemberi pozitív egyenleg egyáltalán nem meglepetés: az év végén egyébként is nagyobbak a bevételek a kiadásoknál (ilyenkor fizetik például a nyereségadó előleget a cégek, a karácsonyi bevásárlás már kezdi éreztetni a hatását az áfa-bevételeken) – tavaly csak az uniós hajrá miatt alakult ki 154,5 milliárdos hiány a tizenegyedik hónapban, a ciklus lezárása miatt ugyanis felpörögtek a beruházási kiadások. Az idén az utolsó előtti hónap ráadásul két szempontból is eleve kedvezőbb volt. Azt az NGM is írja, hogy a novemberi pozitív egyenlegben a fő szerepet az „aszfaltügy” kapcsán visszatartott brüsszeli források beérkezése játszotta a fő szerepet: a korábbi bejelentés szerint október végén az EU közel 160 milliárd forintot utalt át (az összeg a pénzforgalmi egyenleget ugyan javítja, ám az uniós hiányt nem). A másik, a költségvetés helyzetét javító egyszeri tétel a General Electric adófizetése: a cég az Alstom energetikai üzletágának beolvasztásából származó nyereségét Magyarországon számolta el az adóhitel lehetőségével élve, és ez negyedévente (a jövő év végéig) 60-70 milliárd forinttal dobja meg az államháztartás bevételeit.

A két tétel összesen 220-230 milliárdos extrát jelent a költségvetésnek, amelynek novemberben egyébként is néhány tízmilliárdos pozitív egyenleget illene alapból produkálnia. Így a 11. hónapban elért kétmilliárdos szufficit azt mutatja inkább, hogy a kormány alaposan rálépett a gázra és jelentősen költekezett novemberben.

Erre utal a nemzetgazdasági tárca közleménye is, amely úgy fogalmaz: „a kormány célja változatlanul az, hogy olyan intézkedéseket hozzon, melyekkel minden magyar ember léphet egyet előre a saját életében.” A tárca közleményében történelmi jelentőségűnek nevezi a bérmegállapodást, amelynek nyomán erőteljes bérfejlesztés indulhat el jövőre, miközben a vállalkozások adóterhei szintén mérséklődnek. (Igaz: ennek az NGM szerint a költségvetés nem lesz vesztese, hiszen a tárca számítása alapján a költségvetés számára nullszaldós lesz a bérmegállapodás).

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.