Nem okozott csalódást a világ második legnagyobb gazdaságának a tavalyi utolsó negyedévben látott teljesítménye. Kína gazdasága az október és december közötti időszakban 6,8 százalékkal növekedett a statisztikai hivatal közlése szerint, ami hajszálnyival jobb, mint amire az elemzők számítottak.
Az év egészében 6,7 százalékkal bővült az ország gazdasága, miután az első három negyedévben mindannyiszor hajszálpontosan ekkora ütemet mértek. Ezzel teljesült a Kínai Kommunista Párt célja, amely a 6,5–7 százalék közötti sávban szeretné tartani a GDP-növekedést, de az éves átlagos gazdasági növekedés a legalacsonyabb 1990 óta.
Ugyanakkor ez volt az első negyedév az elmúlt két évben, hogy a kínai gazdasági növekedés gyorsuljon – emelte ki a Bloomberg. Mindez a növekedés stabilizálódására utal, ugyanakkor éppen a múlt héten beszélt arról egy magas rangú kínai tisztviselő, hogy az adatokat kozmetikázzák.
Csen Csin-fa, az északkeleti Liaoning tartomány kormányzója arról beszélt, hogy 2011 és 2014 között a valósnál jobb GDP-adatokat közöltek az acéltermelő vidékről. Ez volt az első alkalom, hogy nem gazdaságkutatók vagy banki elemzők kérdőjelezték meg a kínai gazdasági adatok valódiságát, hanem valaki a kínai vezetésből.
Ha a hivatalos adatokat nézzük, akkor azt látjuk, Kína jól halad azon az úton, hogy a gazdaság növekedését egyre inkább a belső fogyasztás húzza, és nem elsősorban a beruházások. A beruházások 8,1 százalékkal növekedtek, ilyen gyenge adatra pedig az ezredforduló óta nem volt példa. A magánszektorban ennél is lassabb ütemben, 3,2 százalékkal nőttek a beruházások.
Tavaly decemberben 10,9 százalékkal növekedtek a kiskereskedelmi eladások, ami az év legjobb adata. Ez jelzi, hogy a gazdaságnak egészen jól sikerül az átállás a fogyasztásvezérelt növekedésre, és a középosztály életszínvonala is javul. Az ipari termelés 6 százalékkal növekedett az év végén.
A növekedés két tradicionális hajtóereje, az export és a beruházások gyengülnek, és a lakossági fogyasztás válik a kulcsfontosságú hajtóerővé – mondta Rajiv Biswas, az IHS Global Insight szingapúri vezető közgazdásza. Ez a trend várhatóan folytatódni fog középtávon – vélekedett a szakértő.
A Bloomberg elemzői konszenzusa szerint az idei évben 6,4 százalékkal növekedhet a kínai gazdaság, ehhez közeli, 6,5 százalékos növekedést vár a Nemzetközi Valutaalap. A növekedésben azonban továbbra is fontos szerepet játszik a hitelek emelkedése, ami a magas eladósodottság miatt egyre komolyabb problémát jelent, és növeli a „kemény földet érés” esélyét. Ennek elkerülésére azonban mindent meg fog tenni a költségvetési és a monetáris politika egyaránt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.