A nemzetközi hitelminősítő felidézi, hogy Donald Trump amerikai elnök kilátásba helyezte Kína devizamanipuláns országgá minősítését, és azt, hogy jelentős vámokkal sújtja a kínai importot. Trump emellett bírálta az Egyesült Államok és Dél-Korea szabadkereskedelmi egyezményét is.
A Fitch Ratings közölte: tudomása szerint egyes republikánus tisztségviselők olyan adóreformot igyekeznek elfogadtatni, amely illetéket róna ki minden importra.
A hitelminősítő várakozása szerint Kína olyan ellenlépésekkel válaszolna, amelyek szintén vámokkal sújtanák az amerikai importtermékeket, és nem feltétlenül korlátozódnának erre.
A Fitch elemzői szerint egy esetleges amerikai-kínai kereskedelmi háború hatásai az egész APAC-térségre átgyűrűznének, és különösen azokat a gazdaságokat sújtanák, amely szorosan integrálódtak a regionális beszállítói hálózatokba, és amelyek leginkább függnek az exporttól.
A hitelminősítő szerint ez még nagyobb jelentőségűnek bizonyulhat az APAC-térség gazdasági kilátásainak szempontjából, mint az Egyesült Államok kivonulása a csendes-óceáni szabadkereskedelmi megállapodásból (TPP). A TPP megteremthette volna az APAC-régió gazdasági integrációjának alapjait, és jelentős hosszú távú hajtóerőt adhatott volna a térség egyes gazdaságainak, azonban már azelőtt is valószínűtlen volt a TPP-megállapodás jóváhagyása az amerikai Kongresszus részéről, hogy Trump formálisan visszalépett az egyezménytől. Ezért a TPP nem is volt közvetlen tényezője a Fitch által az APAC-gazdaságokra érvényben tartott alapeseti növekedési előrejelzéseknek vagy adósbesorolásoknak - áll a cég pénteki elemzésében.
A Fitch Ratings szerint a TPP-országoknak származtak volna előnyeik a megállapodásból, az egyezményből kimaradt APAC-gazdaságok, mindenekelőtt Kína, Indonézia, a Fülöp-szigetek és Thaiföld azonban így most elkerülhetik azokat a potenciálisan káros hatásokat, amelyek abból eredhettek volna, hogy a kereskedelem és a beruházások iránya a TPP-országok felé fordul a régión belül.
Más nagy londoni házak szerint az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi feszültség esetleges súlyos eszkalációja a világgazdasági kilátásokat terhelő legnagyobb idei kockázat.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni kutatási részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) elemzői a Trump-kormány várható intézkedéseiről összeállított tanulmányukban közölték: a kínai importra Trump által az elnökválasztási kampány idején kilátásba helyezett 45 százalékos vám bevezetése helyett valószínűbbnek tartják, hogy az új amerikai kormány már 2017 tavaszán hivatalosan devizaárfolyam-manipulációval vádolja meg Kínát.
A ház szerint a 45 százalékos vám bevezetése jogi akadályokba ütközne, és az amerikai gazdaságra is negatív következményei lennének a szinte biztosra vehető kínai megtorló lépések miatt.
A cég szerint azonban Kína a devizamanipuláció vádja esetén sem engedne az amerikai nyomásnak, és nem alkalmazna olyan önkéntes exportkorlátozási lépéseket, amilyeneket Japán tett autóexportjának visszafogására az 1980-as években. Jóllehet az nem valószínű, hogy Peking agresszív megtorló lépésekhez - például amerikai állampapírok eladásához - folyamodna, a kialakuló kínai-amerikai szócsata is azonban elegendő lenne a befektetői bizalom gyengítéséhez, mégpedig nemcsak az amerikai és a kínai gazdaságban, hanem világszerte - hangsúlyozták a Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.