A szervezet, amely a legnagyobb európai vállalat vezetőit tömöríti, különösen aggasztónak találja a Brexit hatásait az európai kereskedelemre.
A brit kormány nemrég hozta nyilvánosságra, hogy tervei szerint az Európai Unióból való kilépés után az ipari gyártást és a technológiát fogja növelni, de az ERT szerint ez nem lesz elég, hogy ellensúlyozzák az uniós belső piachoz való hozzáférésük elvesztését.
Kurt Bock, a német BASF vegyipari óriásvállalat vezetője, az ERT szóvivője a Reuters hírügynökségnek azt mondta: nem hiszi, hogy akár egyetlen nyitott társadalomban is sikeres legyen egy olyan ipari stratégia, amely kontrollálni akarja, mi növekedjen, és mi csökkenjen. Bock szerint az adócsökkentés nem lesz elég ahhoz, hogy befektetőket és munkát vonzzon Nagy-Britanniába.
Az ipar kerekasztal tagjai nem először figyelmeztetnek a Brexit kártékony hatásaira. Tavaly májusban nyílt levelet publikáltak a The Financial Times című gazdasági lapban, melyben arról írtak, hogy az Európai Unió gyengébb lenne az Egyesült Királyság nélkül, az Egyesült Királyság pedig szintén gyengülne, ha kikerülne az EU-ból.
Az ERT 2016-os éves jelentésében nemcsak a Bexitre tért ki, hanem a világban egyre gyakrabban fellángoló protekcionista politika ellen is szót emelt. Elengedhetetlennek tartják a digitalizáció és az innováció támogatását, hogy behozzák hátrányukat az Egyesült Államokkal szemben. Európa országaiban az egy főre eső befektetések száma a digitális infrastruktúra területén a fele az amerikai adatoknak.
Az ERT-nek jelenleg több mint 50 tagja van, köztük Hernádi Zsolt, a MOL-csoport elnök-vezérigazgatója. A szervezetet alkotó nemzetközi vállalatok együttes bevétele 2250 milliárd euró.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.