Öt operatív programhoz tartozó, 20 új európai uniós felhívás jelent meg közel 100 milliárd forint értékben az elmúlt két napban – derült ki lapunk összesítéséből. Ezzel a kormány közel került ahhoz, hogy teljesítse ígéretét, azaz március 31-ig elérhetővé tegye a 2014–2020-as fejlesztési ciklushoz köthető összes pályázatot. Néhány nappal a határidő előtt így a 8921 milliárd forint összegű pályázatnak már több mint a 98 százaléka nyilvánosságra került. Fontos tudnivaló azonban a forrásra váró cégeknek és önkormányzatoknak: ez nem jelenti azt, hogy az érintett felhívásokra kivétel nélkül be lehet adni a pályázatot már április első napjaiban, lesznek olyanok, amelyeknél három hónap vagy fél év múlva, esetleg az év végétől lehet benyújtani a kérelmet.
A legnagyobb kerettel rendelkező friss felhívások közül kiemelkedik a gazdaságfejlesztés és innovációhoz (Ginop) tartozó idegen nyelvi készségek fejlesztése 10,28 milliárd forintos forrással, itt deklarált cél a felnőtt lakosság nyelvi kompetenciájának fejlesztése, ezáltal munkaerőpiaci helyzetének javítása. Szintén a Ginopon belül a köznevelési intézmények hálózati fejlesztésére 10 milliárd jut, akárcsak a környezeti és energiahatékonyság operatív programjához (KEHOP) kapcsolódó állami tulajdonú sportlétesítmények energetikai fejlesztésére. Az iskolai hálózatfejlesztés fő célja a széles sávú internet kiépítése országszerte, a sportpályáknál pedig a megújuló energia felhasználása kerülhet előtérbe többek között napkollektorok és hőszivattyúk alkalmazásával. Utóbbinál kizárólag a Nemzeti Sportközpontok, valamint a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. jogosult támogatási kérelmet benyújtani.
Az új pályázatok mellett a Ginopon belül napvilágot látott tegnap a Nemzeti Tőkealap és a Foglalkoztatás ösztönzése célú hitelprogram termékdokumentációja is, előbbi 50, utóbbi pedig 30 milliárd forintos eszköz. A tőkealap a hagyományos, kisebb növekedési potenciállal rendelkező szektorok és az innovatív technológiai és digitális ágazatok vállalkozásainak finanszírozását hivatott szolgálni, amelyek fejlesztési céljait hitelből nem lehet megvalósítani. A hitelprogram szintén a gazdaságfejlesztésre irányul a vállalkozóvá váló munkanélküliek, illetve az inaktívak mikrovállalkozásainak hóna alá nyúlva.
[caption id="" align="alignleft" width="700"] Sebességet váltott a fejlesztéspolitika. Fotó: AFP[/caption]Az emberi erőforrás fejlesztésére (EFOP) irányuló programhoz három nagy összegű felhívás is megjelent, ezek a 8 milliárd forintos pályaorientáció és kompetenciafejlesztés, az elmaradottságot konzerváló területi folyamatok megtörése (7 milliárd) és az iskolai menzák korszerűsítése (6,8). Bár a kormány elsősorban a kkv-szektor feltőkésítésében érdekelt a 2014–2020-as uniós ciklusban, a nagyvállalatok sem maradnak forrás nélkül. A Budapest és környéke pénzcsapjának számító Versenyképes Közép-Magyarország (Vekop) programon belül tegnap 1,3 milliárd forint nyílt meg a versenyszféra legnagyobb szereplői számára munkahelyi képzések támogatására.
A hét végéig minden uniós pályázatot kiírnak, 2020-ig mintegy 9000 milliárd forintot kap EU-forrásokból az ország, nagyjából 3000 milliárd forintot pedig az állami költségvetésből tesz hozzá a kormány – erősítette meg tegnap Bánki Erik, az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnöke. Szavai szerint a pályázati rendszer sokkal egyszerűbb, egy önkormányzat vagy vállalkozás önmagában is el tudja készíteni a pályázatát. Évente 2000 milliárd forintot kell kifizetni, több mint tízezer ember dolgozik folyamatosan majd a pályázati bírálatokon. Leegyszerűsítették az adminisztrációt, felgyorsították a bírálatot és a kifizetést, így Magyarország a régióban a legsikeresebb lett az uniós támogatások lehívásában – tette hozzá.
Bánki előrevetítette, a Brexit miatt a források szűkülésével is számolni kell, a gyorsaság ezért is fontos a kifizetésekben, több mint 10 milliárd euróval fog csökkenni a teljes uniós költségvetés 2019 közepéig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.