Globális feltételek közepette kellene a gazdaságoknak erőteljesebben és kiegyensúlyozottabban növekedniük, mindenkinek lehetőséget teremtve a gyarapodásra – ezzel a gondolati alapvetéssel kezdődik a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank tavaszi ülése.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] Fotó: IMF[/caption]Rövid távon jók a világgazdasági kilátások a fejlett régióban, hosszabb távon azonban nagy a bizonytalanság – mondta csütörtökön az IMF és a Világbank tavaszi ülésszakát megnyitó sajtóértekezleten Christine Lagarde, a valutaalap vezérigazgatója. A rövid távú kedvező folyamatok fennmaradása ugyanis attól függ, hogy a vezető gazdaságok megfelelő gazdaságpolitikai elegyet képeznek-e a növekedés ösztönzésére, s nem szakítják-e meg a kereskedelmi és pénzügyi kapcsolatokat.
Ez utóbbi veszélyre a héten megjelent több jelentésében is felhívta a figyelmet az IMF, s Lagarde sem mulasztotta el, hogy megemlítse a kockázatok között. A szintén csütörtökön közzétett vezérigazgatói globális politikai napirend szövege szerint a kereskedelmi, pénzügyi integráció és a technológia százmilliókat emelt ki a szegénységből, támogatta a jövedelmek emelkedését, a hozzáférést a termékekhez és a különböző szolgáltatásokhoz, például az oktatáshoz és az egészségügyhöz, és jólétet teremtett.
A nagy recessziót követő lassú élénkülés ugyanakkor rávilágított arra is, hogy a fejlett országokban egyes társadalmi csoportok egyre nehezebben tudnak alkalmazkodni a technológia fejlődéséhez és a globális integrációhoz.
A tőke és a magas képzettség hozadéka megugrott, miközben a közepes és alacsony végzettségűek bére stagnált. A jövedelmi egyenlőtlenség fokozódása miatt viszont megkérdőjeleződik maga az integráció is. Ehhez az aggasztó fejleményhez adódik a gyenge termelékenység, amit éppen a kereskedelem és az innováció serkenthetne. Vagyis a helyzetet kezelni kell, de nem a világkereskedelem visszafogásával, hanem a megfelelően laza monetáris és a növekedést pártoló fiskális politikával, valamint szerkezeti reformokkal, a globalizációs hatások kezelésére felkészítő oktatással, hatékony munkaerőpiaci beavatkozással, kiegyenlítő adópolitikával.
Tájékoztatóján faggatták Lagarde-ot a Trump-adminisztráció elzárkózónak látszó, a protekcionista félelmeket ugyancsak gerjesztő kereskedelempolitikai törekvéseinek megítéléséről. A kérdésekre azt válaszolta: szerinte haladást lehet elérni a rendszer egyenlőbb, tisztességesebb és torzításmentes működése érdekében anélkül, hogy a kereskedelmet mint a növekedés motorját leállítanák. Hozzátette: a húszak csoportjának tagjai 2008 óta háromezer alkalommal sértették meg a kereskedelmi szabályokat.
Szerény mértékben, a januári előrejelzéséhez képest 0,1 százalékponttal, 3,5 százalékra emelte idei globális növekedési prognózisát az IMF a tavalyi 3,1 százalékos bővülés után, részben az amerikai gazdaság élénkülését megelőlegezve. Erre utalt a valutaalap által szervezett washingtoni konferencián Stanley Fischer, az amerikai jegybank (Fed) alelnöke, aki úgy látja, hogy a kamatok fokozatos emelése azért nem okoz felfordulást a piacokon, mert a jegybank az egyre javuló amerikai helyzet miatt szigorít, azaz az Egyesült Államok duzzadó kereslete külföldön szintén pozitív hatást fejt ki, így más régiókat is húz maga után. A jegybank friss bézs könyve ugyanakkor arra utal, hogy az emelkedő bérek ellenére a fogyasztás visszafogott, a gazdaság pedig szerény és mérsékelt ütemben bővül. Az atlantai jegybank modellje szerint az első negyedévben az éves iram mindössze 0,5 százalék lehetett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.