BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csányi Sándor visszavette a megavágóhidat

Cégvezetőnek nevezték ki Pókos Gergelyt a mohácsi MCS Vágóhíd Zrt. élére nemrégiben. A szakember a Forbes multimilliárdosai között is számontartott Csányi Sándor agrárérdekeltségeit összefogó Bonafarm Zrt. üzletfejlesztési igazgatója, egyben vezérigazgató-helyettese. Ennek nyomán terjedt el a hír a piacon, hogy az egy műszakban évi egymillió sertés vágására méretezett megavágóhíd és csontozó-csomagoló üzem már Csányi Sándor érdekeltségébe került, bár a cégjegyzékben lapzártáig nem volt nyoma tulajdonosváltásnak.

[caption id="" align="alignleft" width="600"]Fotó: MW Fotó: MW[/caption]Már megszületett azonban a megállapodás az MCS Vágóhíd Zrt. adásvételéről a HO-ME 2000 Kft. és Csányi Sándor között – közölte a Bonafarm a Világgazdaság érdeklődésére. Csányi Sándor, a vágóhíd és a Bonafarm banki hiteleinek feltételei miatt, nem a Bonafarm csoporton, hanem két projekttársaságon, a Cloudville Kft.-n, valamint a Burnsville Kft.-n keresztül, közvetve válik az MCS Zrt. százszázalékos tulajdonosává. Ami a jövőbeli terveket illeti, a vágóhíd elsősorban a Bonafarm Mezőgazdaság telepein, valamint a kis és közepes méretű integrált termelő partnerei által hizlalt sertéseket fogja levágni. A termelt húst részben tőkehúsként értékesítik, részben pedig a Pick Szeged Zrt. készítményüzemeiben dolgozzák fel – válaszolta a Bonafarm.

Visszavételről van szó, hiszen az építkezés kezdetén, 2014-ben még 25 százaléka volt a vágóhídcégben a Bonafarm-portfólióba tartozó Pick Szeged Zrt.-nek. A szalámigyártó azonban kiszállt az MCS Vágóhídból, annak egyedüli tulajdonosa a HO-ME 2000 Kft., Nagy György ingatlanmogul vagyonkezelő cége lett. A Pick kiszállásakor jelezték, nem váltak szét Csányi Sándor és Nagy György útjai, csupán a tulajdonosi részvétel helyett stratégiai együttműködésről állapodtak meg. Nem változott a terv, hogy a Mohácson vágott sertéseket dolgozza fel a szalámigyár. A több mint 20 milliárd forintos beruházás finisében 28 milliárd forinttal megemelték a Bonafarm Zrt. alaptőkéjét, ennek kapcsán írta meg a Világgazdaság, hogy Csányi Sándor ismét beszállna a gigavágóhídba.

Erős versenyben

A 240 milliárd forint forgalmú agrárintegrátor-mamut, a nádudvari KITE Zrt. Csányi Sándor agrárbirodalmához csatolását nem kifogásolta 2015-ben a Gazdasági Versenyhivatal. Igaz, nem is Csányi fő vagyonkezelője, a Bonitás 2002 Zrt. vásárolta fel. A fúziós kérelem szerint az OTP-vezér saját nevén alapított három vadonatúj vagyonkezelő kft.-t – az Agrárintegrátort, az Agrárspektrumot és az Agrochaint –, és ezek szereztek többséget a KITE Zrt.-ben (közvetlenül 21,08, közvetetten 29 százalékos tulajdonrészt). A mohácsi vágóhíd esetében is vagyonkezelők szállnak be, Csányi Sándor előbb megalapította a Cloudville Kft.-t, majd utóbbi a Burnsville Kft.-t. A múlt héten a Magyar Nemzet arról írt, a mohácsi vágóhíd kilátásait zavarhatja, hogy a kínai Smithfield óriáscég – amely Romániában Temesvárott már üzemeltet egy óriási vágóhidat és feldolgozót – megvette a magyar piacon is meghatározó olasz Roberto Pini csoport lengyel húsvállalatait. A lap szerint ezzel megnehezülhetnek Csányiék azon tervei, hogy a magyar vágóhíd termelésének jó részét Kínában értékesítsék. | VG


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.