A hiány 37 milliárd forinttal nagyobb a márciusban megjelent adathoz képest. Az egyenleg azért változott meg, mert módosult az MKB Bank eladásával kapcsolatos tranzakciók elszámolása.
A hiányszám jóval alacsonyabb, mint a kormányzat 2,4 százalékos célja volt, ugyanakkor az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat fenntartással kezeli az adatokat, több okból is. Azt már korábban is lehetett tudni, hogy az Eximbank elszámolása miatt nézeteltérés van a magyar kormány és az Eurostat között, mert az uniós intézmény besorolná a költségvetésbe a bankot, erről azonban nem egyeztek meg a felek, és a vitatott ügyek egyre csak sokasodnak. „Ezenkívül az Eurostat konzultációt folytat a magyar statisztikai intézményekkel a Magyar Nemzeti Bank és alapítványai által végzett egyes ügyletek elszámolásának kormányzati szektoron történő lehetséges átvezetéséről, valamint egyes intézmények (például a Szanálási Alap, az Országos Betétbiztosítási Alap és a MARK Reorganizációs és Követeléskezelő Zrt.) kormányzati szektorba történő átsorolásáról” – közölte a KSH.
A hivatal arra utalhat, hogy az MNB alapítványai olyan tevékenységet – például oktatás támogatása, finanszírozása – végeznek, amit a kormánynak kellene, ezért „kvázi fiskális tevékenységnek” minősíthetik az európai statisztikusok. Másrészt a bankszanálás (a MARK Zrt.) is döntően állami feladat, s ha mindezt be kell számítani az állami szférába, akkor a költségvetési és adósságpálya is számottevően romolhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.