Megkongatta a vészharangot a Nemzetközi Valutaalap (IMF), a Világbank és a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) hétfőn megjelent közös tanulmánya a nemzetközi kereskedelemnek a globális növekedésben és jövedelemképzésben betöltött szerepéről. Míg 1960-tól 2007-ig, a nagy recesszió kezdetéig a világkereskedelem éves bővülési üteme meghaladta a hat százalékot – s egyben a bruttó hazai termék (GDP) gyarapodását –, az utóbbi években szokatlanul alacsony szintre esett vissza. Ez összefügg azzal is, hogy változik a gazdaságok szerkezete, a tevékenység kevésbé igényli az importot, lassult az értékláncok fejlődése, és fékeződött a kereskedelmi liberalizáció folyamata, valamint felerősödtek a protekcionista törekvések.
[caption id="" align="alignleft" width="596"] A kilátások az amerikai keménykedés miatt most nem túl biztatók Fotó: AFP[/caption]Az elemzés nem veszi ugyan górcső alá az amerikai Trump-kormányzat szándékait, de a jelenség ilyen alapos kutatására azért szentelhettek időt az intézmények, mert az Egyesült Államok új elnöke elégedetlenségét fejezi ki a fennálló kereskedelempolitikai keretfeltételekkel szemben – különös tekintettel az amerikai gyárakat „elrabló” Kínára és Mexikóra. Március végén két elnöki rendeletben adott utasítást Donald Trump annak kivizsgálására, miért éri el az 500 milliárd dollárt a kereskedelmi mérleg hiánya, s milyen exporttámogatásokat alkalmaznak a legfőbb partnerek. Április végén újabb rendelkezés várható, amely akár ellenintézkedéseket vonhat maga után. Ám a kampányretorikához képest egyelőre érdemi lépéseket nem tett a Trump-adminisztráció a meglévő, működő kereskedelmi egyezmények módosítására, és az észak-amerikai szabadkereskedelmi megállapodásban (NAFTA) is csak kisebb változtatásokat szorgalmaz.
A hármas közös tanulmánya arra a következtetésre jut, hogy a szabad kereskedelem, a vámcsökkentés, az akadályok lebontása növeli az egy főre jutó jövedelmeket, serkenti a termelékenységet és mérsékli a szegénységet. Ám a szakértők elismerik: a globalizáció hátrányosan érintett embereket és közösségeket – főként az amerikai és az európai feldolgozóiparban – az importverseny miatt. A megoldás azonban nem az elzárkózás, hanem a munkaerő mobilitásának az előmozdítása, az oktatás korszerűsítése, a szabadkereskedelem és a WTO támogatása.
Az IMF a jövő heti ülésszaka előtt szintén hétfőn hozta nyilvánosságra a világgazdasági előrejelzés két elemző fejezetét is, amelyek szintén hasonló témákat feszegetnek. Az egyik rámutat: miközben a fejlődő országok a globális növekedés nyolcvan százalékát adják, éppen a protekcionizmus veszélye miatt sokkal nehezebb helyzetbe kerülhetnek. A másik kifejti: a nyolcvanas évek óta a nemzeti jövedelemből egyre kisebb részt hasít ki magának a munka, különösen a közepes képzettségűek számára. Ennek alapjában véve két oka van: a technológiai fejlődés és a globális integráció. Következménye pedig a jövedelmi különbségek tágulása, amelynek nyomán a fejlett országokban ellenszegülés érzékelhető a globalizációval szemben, ami viszont a feltörekvő országokban növelte a termelékenységet és csökkentette a szegénységet. A technológiai fejlődés és a globalizáció emelte ugyan a globális jólétet, de – írja az IMF – nagy kihívás marad a politikai döntéshozók számára az egyenlőbb elosztás megvalósítása és ezen keresztül a növekedésösztönző globális integráció elfogadtatása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.