Szerdán közli a Központi Statisztikai Hivatal a friss inflációs adatokat. Nagyrészt az üzemanyagárak változásának köszönhetően eshetett áprilisban az éves fogyasztói árindex a márciusi 2,7 százalékról 2,2 százalékosra – mondja Dunai Gábor, az OTP Bank makroelemzője. Tavaly áprilisban jelentős emelkedést mértek, míg részben az olajár csökkenése, részben a két negyedévig élő többlet jövedéki adó megszűnése miatt idén áprilisban csökkenésre lehet számítani havi bázison. A piaci várakozások viszonylag szűk sávban, 2,2 százalék és 2,4 százalék között szóródnak, míg a Magyar Nemzeti Bank legutóbbi, márciusi inflációs jelentésében 3 százalékról 2,5-re mérséklődő fogyasztói árindexet jelzett előre.
Szintén hozzájárult a fogyasztói árindex csökkenéséhez a nem tartós fogyasztási cikkek árindexének vélelmezhető csökkenése, amelyet bázishatás okozott. Ugyanakkor az élelmiszerek, a tartós iparcikkek, a jövedéki adós termékek (dohány és alkohol), a piaci energia inflációja emelkedhetett, míg a piaci szolgáltatások árindexe 2,3 százalékos maradhatott. Előretekintve, az OTP-nél arra számítanak, hogy a harmadik negyedévben elérheti a jegybank 3 százalékos célját a fogyasztói árindex, utána azonban ismét csökkenhet a mutató. Kormányzati intézkedések nélkül 2017-re 3 százalék körüli, 2018-ra valamelyest alacsonyabb inflációval számolnak a szakértők. A költségvetési mozgástér miatt az országgyűlési választások előtt olyan intézkedések jöhetnek az idei év második felétől, amelyek mind a 2017-es, mind a 2018-as mutatót érdemben lefelé térítik majd el. Ezek közé tartozik a hal- és egyéb hústermékek frissen bejelentett áfacsökkentési terve. Mindezek alapján még sokáig változatlan maradhat a monetáris politika. Pénteken jelenti be a Fitch Ratings a hazai szuverén adósság besorolásának felülvizsgálatát, az OTP szakértői ezzel kapcsolatban piaci reakcióra nem számítanak.
Pénteken az USA-ban is kiadják a legfrissebb inflációs adatokat. Márciusban az infláció 2,7 százalékról 2,4 százalékra csökkent, ami részben a bázishatások kifutásának köszönhető. Ennél fontosabb azonban, hogy 17 hónap után először 2 százalékosra csökkent a maginfláció, míg áprilisban a várakozások szerint 1,8 százalékra mérséklődhetett. A csökkenés mögött egyfelől időjárástól függő egyedi hatások álltak, másfelől egyes ágazatokban erősödött a verseny, ami előretekintve a vártnál kisebb mértékű emelkedést tesz lehetővé a következő időszakokban – mondja Módos Dániel, az OTP elemzője.
A Fed az áprilisi kamatdöntés alkalmával nyitva hagyta a lehetőséget a júniusi kamatemelés előtt. Ugyanakkor a vártnál rosszabb első negyedéves GDP-adat, a maginfláció és az a tény, hogy a bérdinamika a feszes munkaerőpiac ellenére még nem indult be, inkább afelé mutat, hogy a Fed júniusban még kivár. „Ezen a ponton érdemes visszaemlékezni arra, hogy bár a piac jelenleg 70 százalékos esélyt ad a júniusi kamatemelésnek, de a márciusi kamatdöntés előtt két hét alatt fordította meg a Fed a piaci várakozásokat, ez most akár fordítva is megtörténhet” – figyelmeztet Módos. A Fed az év hátralevő részében még két emelést vár, míg a piac csak egyet. Ha a maginfláció a vártnál jobban csökken, akkor érdemben eshet a júniusi kamatemelés esélye, ami a dollár gyengüléséhez vezethet az euróval szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.