A Nemzetközi Valutaalap (IMF) fogást talált a német gazdaságpolitikán, szokásos éves országjelentésében a bérek emelését és az infrastrukturális beruházások felpörgetését javasolja Berlinnek. A szakértők elengedhetetlennek ítélik a beruházásokat a növekedés fenntarthatósága szempontjából, a fejlesztések forrásául a növekvő adóbevételeket nevezték meg. A bérkiáramlással pedig az euróövezeti infláció felgyorsítását segíthetnék elő a német vállalkozások. Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter nem így gondolkodik, ő az adóbevétel többletét nem beruházásokra költené, mert úgy látja, hogy e téren nincs lemaradásuk, s visszautasította az ezzel kapcsolatos bírálatokat.
Az IMF nyugdíjreformot is sürget, a lakosság vészes elöregedése ugyanis hamar konfliktusforrás lehet, ezért a korhatárt elérőket minél tovább a munkaerőpiacon kell tartani – javasolja. Ahogyan azt is, hogy csökkentsék az adóterhelést, növeljék a fizikai és a digitális gazdaságba fektetett összegeket, költsenek többet gyermeknevelésre, és gyorsítsák fel a menekültek integrációját.
Az IMF szerint a német folyó fizetési mérleg többlete hosszú ideje túlságosan magas, a szufficit 2022-re a tavalyi, GDP-arányos 8,3 százalékról 7,5 százalékra csökken, miközben a valutaalap 2,5–5 százalék közötti értéket tart egészségesnek. Dollárban számolva a németek szufficitje a legnagyobb a világon. Lépéseket kell tenniük a masszív külkereskedelmi többlet lebontása érdekében is. Ezt korábban már Donald Trump is szóvá tette, mondván, a németeknek is amerikai árut kellene vásárolniuk, hogy közelítsenek az egyensúlyi állapothoz. Emlékezetes, hogy az amerikai „Mercedes- és BMW-inváziót” kritizálva azt üzente a németeknek, hogy ők meg a vásároljanak Cadillacet. Európa nagy gazdaságai is felléptek a nyomasztó német kereskedelmi túlsúly ellen, miközben Schäuble azt hangoztatta, hogy nem fogják azért büntetni a német vállalatokat, mert olyan kiváló termékeket gyártanak, amelyeket külföldön is előszeretettel vásárolnak.
A müncheni Ifo gazdaságkutató intézet arra mutat rá, hogy a kereskedelmi többlet – amelyet Emmanuel Macron új francia államfő is kritizált – lassan csökkenni kezd: 2017 első negyedévében a GDP 7,5 százalékra rúgott, szemben a tavalyi második negyedév 8,4 százalékos csúcsértékével. Timo Wollmershäuser igazgató szerint az alacsony világpiaci olajár tavaly erősen torzította a mérleget, s ha ezt a hatást kivesszük, akkor a többlet csupán 6 százalék körül alakulna. Ezek pedig – tette hozzá – Németországon kívül álló tényezők.
A felbillent külkereskedelmi mérlegen az IMF szerint a háztartások pénzköltési hajlandóságának serkentésével és a közberuházások növelésével segíteni lehet. De nem szükséges – erre utal a mannheimi ZEW gazdaságkutató tegnap publikált májusi konjunktúraindexe, amely felhőtlen optimizmust sugároz. A gazdasági döntéshozók és vállalatvezetők jövőbeni várakozásain alapuló index 21 havi csúcsára ért, s az áprilisi 19,5 pontról 20,6 pontra javult. A jelen helyzet megítélésében is pozitív, 3,8 pontos elmozdulás történt, ez a mutató az áprilisi 80,1 pontról májusban 83,9 pontra erősödött, jelezve, hogy a német gazdaság a megkérdezettek szerint robusztus fejlődés előtt áll.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.