Ma már nincs szükség arra, hogy megmagyarázzuk, miért van szükség az azonnali fizetésre – mondta Bartha Lajos, az MNB igazgatója a Portfolio.hu Pénzügyi IT Konferenciáján. Bartha emlékeztetett: 2012 óta nagyjából 2, 2015-től pedig 1-1,5 óra alatt átér az átutalt összeg. Az azonnali fizetés ugyanakkor nem újabb gyorsítás, hanem egy teljes átalakulás. „ Igazából még mi sem tudjuk, mit fog hozni, az azonban biztos, hogy számottevően megnöveli majd az elektronikus fizetés használatát” – mondta.
Ahol ezt eddig útjára indították, ott a bankok kérték meg az elszámolóházakat, hogy vezessék be az azonnali fizetést, a legtöbb helyen a csatlakozás önkéntes. Magyarországon ugyanakkor a rendszer bevezetése kötelező lesz az összes szolgáltatónak.
2016. tavaszán, egy 150 oldalas anyagot bocsátott vitára az MNB. Ennek eredményeképpen alakult ki az MNB által megfogalmazott, új fizetési rendszer feltételeit tartalmazó javaslat tavaly decemberben. Idén márciusban pedig határozat született, hogy az alap infrastruktúrát a Giro Zrt.-n belül hozzák létre.
Az azonnali fizetéssel szembeni feltételek:
Az azonnali fizetés makrogazdasági szempontból a készpénzhasználat visszaszorításával spórol meg jelentős összegeket. Évente 400 milliárd forintot költünk arra, ahogy fizetünk, ebből az elektronikus fizetéssel 100 milliárdot meg lehetne spórolni – mondta Bartha Lajos, aki szerint az évi 3-3,5 milliárd készpénzes tranzakció jelentős részét át lehetne alakítani.
Szerinte versenyképességi szempontból is fontos, hogy a jelenleg ismert leghatékonyabb fizetési megoldást hozzunk a piacra – versenyeznek majd a szolgáltatók, ez komoly előny lesz a felhasználóknak. Szerinte ha nem mi ajánljuk és építjük fel ezt a a lehetőséget, külföldi cégek ajánlják majd a szolgáltatást az ügyfeleknek. Ezért kell nekünk lépni, hogy a szolgáltatás magyar megoldásra alapozódhasson.
A cégeknek és a magánembereknek is előny lesz, hogy 1 órát sem kell várni a pénzek beérkezésre. Számottevően bővül majd az elektronikus fizetések felhasználási lehetősége – pl. a nagy értékű szolgáltatásoknál a bizalmatlanság az az akadály, amelyet leépíthet az azonnali fizetés, a személytől-személyig menő fizetésben komoly áttörést jelenthet és az online számlázást is segítheti a megoldás.
A kereskedőknél olcsóbb, gyorsabb és egyszerűbb lesz a fizetés. Itt lesz fontos a fizetési kérelem szolgáltatás, azaz az ügyfél adja meg fizetési adatait és a kereskedő ez alapján végrehajtja a lehívást. Egyéb, fizetéshez kapcsolódó üzenetek (törzsvásárlói üzenetek) is mehetnek majd a rendszeren keresztül.
A pénzügyi szolgáltatóknak a jogszabályi környezet változása amúgy is kihívás, ám az új szereplők kisebb belépési korláttal léphetnek majd a piacra. Azok a piaci szereplők, akik a kezdetektől komolyan veszik a feladatokat, nyertesei lesznek az átállásnak, a lemaradók – akik csak az MNB elvárásoknak akarnak megfelelni – szinte biztosan lemaradnak majd, mondta Bartha Lajos.
Az MNB igazgatója szerint a jelenlegi 870 millió elektronikus fizetési tranzakció száma megduplázódhat, ami komoly bevételt generálhat a szolgáltatóknál.
A további menetrendről szólva elmondta, idén év végére megjelennek majd a 2019. július elsejétől érvényes feltételeket tartalmazó jogszabályok. Egy országos projektirányító szervezet lesz, az érdemi munka munkacsoportokban zajlik majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.