Öt éve indult el – először csendben, a külső tagok szavazatával – a monetáris politikai fordulatot jelző első alapkamat-csökkentő ciklus – mondta el Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a jegybank által kiadott „A magyar út – célzott jegybanki politika” című kötet bemutatóján.
Matolcsy szerint a másik fontos dátum 2007 (éppen 10 éve ezen a napon robbant ki a gazdasági világválság). A válság és annak kezelése nyomán sikerült olyan megoldásokat találni, amelyek kapcsán elmondható, hogy létezik magyar út – jelentette ki a jegybankelnök. Hozzátette: amikor 2013-ban megérkezett a jegybankba, akkor több gonddal kellett szembenéznie. Válaszolnia kellett a 2002-2010 közötti hazai makrogazdasági válságra, a 2008-09-es gazdasági világválságra, illetve a 2010-13-as eurózóna-válság hatásaira. Magyarország rossz helyzetben volt: aminek alacsonynak kellett volna lennie (az adósság mértéke és az alapkamat) magas volt, aminek magasnak (foglalkoztatás), az alacsony volt – összegezte a jegybankelnök.
„A válaszunk az volt, hogy kihasználtuk a mozgásterünket és pontosan időzítettük a lépéseinket. Nem tettünk mást, mint alkalmaztuk azt, amit a Magyar Nemzeti Bank szóösszetétel jelent. Alkalmaztuk, használtuk és becsültük a magyar észjárás kreativitását, majd a nemzeti érdekeket figyelembe véve jegybankként éltünk a mandátumuk speciális lehetőségeivel” – mondta Matolcsy.
Szerinte a jegybank és a magyar gazdaságpolitika jelenlegi sikere annak köszönhető, hogy ikerválaszokat adtak: együttgondolkodást hirdettek a gazdaságirányítás és a bankok között, tovább erősítették a fiskális és a monetáris politikai összhangját, és ötvözték a hagyományos és nem hagyományos eszközöket. „Több jegybank élt a 2007-08-as válság után nem hagyományos eszközökkel, de Magyarország e tekintetben még többet tett. Jól sikerült megtalálni az ortodox és az unortodox eszközöket” – fűzte hozzá.
Az ortodox lépések kapcsán a jegybankelnök megemlítette a gazdaságpolitikai egységet, a fiskális és a monetáris politikai összhang visszaépítését. Elmondása szerint helyreállították a 2001-től érvényben lévő inflációs célkövető rendszer hitelességét, emellett mérlegfordulatot hajtottak végre az MNB-ben.
Végül az unortodox lépések közül elsőként a Növekedési Hitelprogramot említette meg, de az önfinanszírozási programot is ezek közé sorolta, amelynek révén a bankokat állampapír-vásárlásra ösztökélték. A jegybanknak a pénzügyi stabilitás megteremtése érdekében tett unortodox lépései tekintetében a devizahitelek kivezetését jelölte a legfontosabbnak Matolcsy, egyúttal köszönetet mondott Patai Mihálynak, a Bankszövetség elnökének és Csányi Sándornak, az OTP elnök-vezérigazgatójának, valamint Orbán Viktornak, amiért gyorsan, határozottan és hatékonyan sikerült a forintosítást végrehajtani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.