Az osztrák állampolgárok háromnegyede támogatná a robotadó bevezetését, 80 százalékuk ugyanis reálisnak tartja a veszélyt, hogy az automatizálás miatt jelentős számban szűnhetnek meg munkahelyek. Ugyanakkor saját munkahelyét csak 29 százalék érzi veszélyben – derült ki a SORA felméréséből, amelyet a DerStandard osztrák napilap közölt. Ezek szerint a sógorok többsége úgy véli, hogy munkakörét nem lehet egy automatával helyettesíteni.
Pedig több tanulmány is arra figyelmeztet, hogy jelentősen nőhet azoknak a száma az elkövetkező évtized(ek)ben, akik az automata rendszerek miatt kerülnek az utcára. A Roland Berger kutatása arra figyelmeztetett, hogy a fizikai munkások félthetik az állásukat. Prognózisuk szerint csak az eurózónában másfél millió munkahely veszhet el 2027-ig. A legsúlyosabban érintett szektorok várhatóan a kereskedelem és a feldolgozóipar, illetve ezek logisztikai szolgáltatói lesznek. Hazánkban is megvizsgálták, hogy hány állás lenne kiváltható automatizálással. E munkalehetőségek számát körülbelül 500 ezerre teszik, egyharmaduk az iparhoz, egyötödük pedig az irodai, adminisztrációs munkákhoz kapcsolódik. A kutatók szerint a foglalkoztatottak 12 százaléka lehet érintett – derült ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézetének (GVI) tavaly készült felméréséből.
Az így elveszített állásokat pluszjárulékkal sújtanák – ez lenne a robotadó –, amelyet az üzleti élet olyan meghatározó alakjai is támogatnak, mint Bill Gates, a Microsoft társalapítója. „Jelenleg egy gyári munkás személyi jövedelemadót és társadalombiztosítási járulékot fizet. Ha egy robot végzi el helyette ugyanazt a munkát, akkor meg kell fontolni, hogy az emberi munkaerőével azonos adóteher sújtsa” – mondta Gates. Nem utasítják el a robotadó ötletét a csúcstechnológiai vállalatok vezetői sem, bár néhányan – köztük Satya Nadella, a Microsoft vezérigazgatója – inkább azt tartanák helyesnek, ha nem a munkaadók, hanem az ügyfelek és a fogyasztók viselnék ennek a terhét. A robotizálás és a robotok utáni adó kivetését egy sor európai politikus is támogatja, köztük Benoit Hamon, a francia Szocialista Párt elnökjelöltje. Az Európai Parlamentben azonban épp február 16-án utasították el a robotadó bevezetését célzó törvényjavaslatot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.