Összesen 599,6 milliárd forintnyi egyenlegjavító és 423,8 milliárd forint egyenlegrontó változással számol a költségvetési törvény módosításáról szóló tervezet – derül ki a Költségvetési Tanács véleményéből. Miután a forrásbővítések (a bevételi előirányzat növelése és a kiadási előirányzat csökkentése) és a forráslekötések (a bevételi előirányzat csökkentése, valamint a kiadási és a tartalék-előirányzat növelése) összegszerűen megegyeznek, a módosításban szereplő változtatások nem érintik a pénzforgalmi hiányt, ahogy a 2,4 százalékos hiánycél sem változik. A 2017-es költségvetésről szóló törvény módosításának tervezetét a Költségvetési Tanács véleményezte, s jelezte, hogy nincs ellenvetése a módosítással szemben.
A csomag legnagyobb tétele a szociális hozzájárulási adóból és a járulékokból származó bevételek csökkenése. A szociális hozzájárulási adó kulcsának 5 százalékpontos mérséklése nyomán 192 milliárd forinttal számolnak kevesebb bevétellel.
A második legjelentősebb tétel a Földet a gazdáknak program során értékesített földterületekből származó bevételeket érinti – az állami vagyonnal kapcsolatos befizetéseknél 162,4 milliárd forinttal várnak többet. A Földművelésügyi Minisztérium tavaly szeptemberben, a földárverések lezárását követően, 270 milliárdos bevételt vetített előre. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter nemrég pedig arról beszélt, hogy az ellenérték jelentős részét 2017-ben fizették be a gazdák, ami az idei költségvetés bevételeit jelentősen javítja.
A társaságiadó-bevételekből az adókulcs csökkentése miatt 139 milliárddal kevesebb bevétellel számolnak most, ugyanakkor a hatéves bérmegállapodásnak és a kedvező munkaerőpiaci folyamatoknak köszönhetően személyi jövedelemadóból már 111 milliárddal többet várnak. Egyéb uniós bevételekből 55,9 milliárd a többlet, míg a csökkenő kamatkiadások 53,7 milliárddal javítják az egyenleget az alacsony állampapírpiaci hozamok miatt. Az egyenleget rontják, tehát többet kell költeni a nyugellátásra (50 milliárddal), a gyedre (16 milliárddal) vagy épp a táppénzre (9,5 milliárddal) – az okok között a jogosultak, valamint az igénylések számának alakulását jelölték meg.
A módosítás révén összesen 175,8 milliárd forint kiadási többlet keletkezett, amiből a legnagyobb rész, 50 milliárd forint az országos közúthálózat felújítására és korszerűsítésére megy el. Az érdekesebb tételek közül 10 milliárd jut a Honvédelmi Minisztérium eszközfelújítására, és további 5 milliárd forintot kap kommunikációs feladataira a Miniszterelnöki Kabinetiroda.
Az Országvédelmi Alap előirányzatát 55,9 milliárddal, a rendkívüli kormányzati intézkedések előirányzatát 10 milliárddal fejelik meg, s létrehozzák a Beruházás-előkészítési Alapot is 25 milliárdos előirányzattal, azért, hogy az állami beruházásokat hatékonyabban tudják megvalósítani. Mindezeken túl jut a pluszforrásból többek közt a Beszállítói cselekvési tervre (6 milliárd), a helyi önkormányzatokra (2,8 milliárd), kórházfejlesztésekre (2,7 milliárd), a filmalap támogatására (2,4 milliárd) és a kötöttpályásjármű-gyártás fejlesztésére (1 milliárd) is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.