Áprilisban az ipari termelés 3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, naptárhatástól megtisztítva a termelés 2,5 százalékkal nőtt – jelentette első becslése alapján szerdán a KSH. A termelés az év első négy hónapjában 4,9 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz viszonyítva 0,8 százalékkal mérséklődött a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás áprilisban.
Schindele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese az adatok ismertetésekor közölte: a munkanappal korrigált adat jelentős eltérését a nyers adathoz képest az okozza, hogy idén áprilisban hárommal kevesebb munkanap volt, mint tavaly. Tavaly áprilisban kiugróan magas növekedés volt – tette hozzá. Egy havi megtorpanásból azonban még nem kell messzemenő következtetéseket levonni, „nincs tragédia az iparban” – mondta. A havi adatban kimutatott visszaesés elsősorban a járműgyártásban bekövetkezett termeléscsökkenés következménye.
Idén az áprilist kivéve ezt megelőzően minden hónapban emelkedett az ipari termelés volumene: januárban 6,9, februárban 2,7, márciusban pedig 13,4 százalékkal a nyers adatok szerint. A munkanappal kiigazított adatok alapján az év minden hónapjában növekedés volt, januárban 2,0 százalékkal, februárban 7,1 százalékkal, márciusban 10,0 százalékkal nőtt a termelés. Az áprilisi ipari termelés részletes adatait egy hét múlva, június 14-én közli második becslése alapján a KSH.
A húsvéti ünnepek áprilisra esése miatt Európa szerte megfigyelhető volt az ipari termelés visszaesése, illetve az európai autóeladások áprilisi csökkenése, aminek következtében a hazai járműgyártás is visszaesett áprilisban – közölte Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Szerinte májusban újabb lendületet kaphat az ipari termelés, az alacsony tavalyi bázis és egyes új élelmiszeripari, gumiipari, valamint autóakkumulátor-gyártó kapacitások üzembe helyezése miatt idén 6 százalékra gyorsulhat a növekedés. A szakember lényegesebb gyorsulásra 2018-ban számít, amikor újabb jelentős autóipari kapacitások lépnek üzembe.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint a visszaesés annyiban meglepő, hogy az ipar lendületesen kezdte az évet, az év első három hónapjában ugyanis közel 8 százalékos volt a növekedés. Úgy látja, a 3 százalékos visszaesés egyszeri tényezőkkel, a bázis- és a húsvéthatással magyarázható. „Bár az áprilisi ipari adatok első látásra gyengének tűnnek, nem gondoljuk, hogy tartós lenne a visszaesés. Arra számítunk, hogy májusban már újra pluszba kerül az ágazat termelése” – jelentette ki Németh Dávid, aki szerint viszont a jelenlegi kilátások alapján az első negyedévinél valamivel alacsonyabb, 5-6 százalékos többlet várható az év egészében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.