Az előzetes becslésnél kissé gyorsabban, 4,2 százalékkal nőtt a magyar gazdaság az első negyedévben a tavaly január és március közötti időszakhoz képest. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) részletes számai 0,1 százalékponttal gyorsabb növekedést mutatnak. A Nemzetgazdasági Minisztérium azt emelte ki, hogy az elmúlt tíz évben ez a második legmagasabb adat. A naptárhatástól tisztított és szezonálisan igazított adatok 3,8 százalékos növekedésről tanúskodnak, az előző negyedévhez képest pedig 1,3 százalékkal bővült a magyar gazdaság.
Termelési oldalról a szolgáltatások és az ipar támogatott leginkább a GDP-növekedést, amelyek közel azonos súllyal járultak hozzá a bővüléshez. „Bár a szolgáltatások számottevő tételt jelentettek a növekedésben, ez a korábbi időszaknak megfelelő teljesítményt jelent” – értékelte az adatokat Németh Dávid. A K&H vezető elemzője rámutatott, hogy a szolgáltatások hozzáadott értéke csak 3 százalékkal emelkedett A kisebb súlyú ágazatok közül az építőipar hatalmasat növekedett az EU-források ismét felgyorsuló lehívása miatt, a mezőgazdaság azonban a kedvező tavaly év után most kissé visszahúzta a növekedést. Igaz, ez még változhat, hiszen a mezőgazdaság esetében az első negyedév csak becslés.
A felhasználási oldalon a belső tételek húzták elsősorban a növekedést. A beruházások több mint 28 százalékkal nőttek éves bázison, köszönhetően az állami szférában zajló nagyberuházásoknak (amelyeket zömmel uniós projektekben öltenek testet), valamint a feldolgozóipari beruházásoknak – mondta Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgazdásza. Ezek tovább bővítik hazánk exportkapacitásait és hozzájárulhatnak ahhoz, hogy jövőre ismét növekedni tudjon Magyarország exportpiaci részesedése.
A relatíve gyenge kiskereskedelmi adatok ellenére a fogyasztás is hozzájárult a növekedéshez, bár az elmúlt negyedévek egyik leggyengébb növekedést hozta – emelte ki Virovácz Péter. A közösségi fogyasztás – némi meglepetésre – visszafogta a gazdasági növekedést, hiszen csökkent a volumene éves összevetésben. Németh Dávid szerint meglepő, hogy a fogyasztási komponens viszonylag gyengén szerepelt. A háztartások tényleges fogyasztása 2,5 százalékkal, a háztartások fogyasztási kiadása pedig 3,5 százalékkal nőtt. „Mindez azt mutatja, hogy a lakossági fogyasztás a nettó reálbérek jelentős, több mint 8 százalékos növekedése ellenére visszafogottan járult hozzá a növekedéshez” – hangsúlyozta.
A felhasználási oldal másik fontos tétele, a beruházások jól alakultak. A bruttó állóeszköz-felhalmozás kiugró mértékben, 28 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakának alacsony bázisát, ezt nagymértékben segítették az újrainduló EU-források, de a vállalatok is egyre többet ruháznak be. Mind az építési beruházások volumene, mind a gép- és berendezésberuházásoké jelentősen emelkedett. A meghatározó területek (feldolgozóipar, ingatlanügyletek, valamint szállítás, raktározás) mindegyikében növekedett a beruházási teljesítmény.
„A belső tételek 3,8 százalékponttal járultak hozzá a 4,2 százalékos gazdasági növekedéshez, a nettó export pedig annak ellenére tudott enyhe, 0,4 százalékpontos pozitív hozzájárulást felmutatni, hogy az import dinamikusabban bővült (a fogyasztás és a beruházás importtartalma miatt), mint az export” – emelte ki Virovácz Péter.
Az NGM szerint a magyar gazdaság mintegy kétszer gyorsabban bővült az uniós átlagnál, ha a következő negyedévekben is hasonló növekedési különbség lesz, akkor hazánk felzárkózása a fejlettebb tagállamokhoz jelentősen gyorsul. Az első negyedéves adatok megerősítették az idei várakozásunkat, 2017. egészében a Konvergenciaprogramban jelzett 4,1 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság – írt a tárca.
Virovácz Péter szerint a második negyedévben némi lassulásra lehet számítani, hiszen az első negyedév jó teljesítményében a tavalyi alacsony bázis is meghatározó szerepet játszott. A lassulást a legfrissebb ipari és kiskereskedelmi adatok is alátámasztják, de összességében így is 3 százalék felett maradhat a növekedési ütem a második negyedévben.
Londoni elemzők is kedvezően látják a gazdaság jövőjét. A Morgan Stanley éppen a napokban módosította felfelé a magyar növekedési várakozását, az idei évre már 3,8 százalékot becsülnek, ami 0,9 százalékponttal magasabb az előző prognózisnál. A JP Morgan napokban közzétett becslése eddig 4 százalékról szól, ami már nagyon közel van a kormány prognózisához. Jövőre is kedvezőek a kilátások, miután a fogyasztás és a beruházások is nőhetnek, és az új ipari kapacitások termelése is elindulhat, de a kabinet 2018-as 4 százalék feletti növekedésében egyelőre nem hisznek az elemzők, 3,5 százalékot azonban bőven el tudnak képzelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.