BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

GDP: a következő negyedévek is jól alakulhatnak

Termelési oldalról az ipar és a szolgáltatások, felhasználásiról a fogyasztás és a beruházások bővülése miatt nőtt 4 százalék felett a magyar gazdaság. Elemzők szerint tartósan magas maradhat a bővülés.

Az előzetes becslésnél kissé gyorsabban, 4,2 százalékkal nőtt a magyar gazdaság az első negyedévben a tavaly január és március közötti időszakhoz képest. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) részletes számai 0,1 százalékponttal gyorsabb növekedést mutatnak. A Nemzetgazdasági Minisztérium azt emelte ki, hogy az elmúlt tíz évben ez a második legmagasabb adat. A naptárhatástól tisztított és szezonálisan igazított adatok 3,8 százalékos növekedésről tanúskodnak, az előző negyedévhez képest pedig 1,3 százalékkal bővült a magyar gazdaság.

Termelési oldalról a szolgáltatások és az ipar támogatott leginkább a GDP-növekedést, amelyek közel azonos súllyal járultak hozzá a bővüléshez. „Bár a szolgáltatások számottevő tételt jelentettek a növekedésben, ez a korábbi időszaknak megfelelő teljesítményt jelent” – értékelte az adatokat Németh Dávid. A K&H vezető elemzője rámutatott, hogy a szolgáltatások hozzáadott értéke csak 3 százalékkal emelkedett A kisebb súlyú ágazatok közül az építőipar hatalmasat növekedett az EU-források ismét felgyorsuló lehívása miatt, a mezőgazdaság azonban a kedvező tavaly év után most kissé visszahúzta a növekedést. Igaz, ez még változhat, hiszen a mezőgazdaság esetében az első negyedév csak becslés.

A felhasználási oldalon a belső tételek húzták elsősorban a növekedést. A beruházások több mint 28 százalékkal nőttek éves bázison, köszönhetően az állami szférában zajló nagyberuházásoknak (amelyeket zömmel uniós projektekben öltenek testet), valamint a feldolgozóipari beruházásoknak – mondta Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgazdásza. Ezek tovább bővítik hazánk exportkapacitásait és hozzájárulhatnak ahhoz, hogy jövőre ismét növekedni tudjon Magyarország exportpiaci részesedése.

A relatíve gyenge kiskereskedelmi adatok ellenére a fogyasztás is hozzájárult a növekedéshez, bár az elmúlt negyedévek egyik leggyengébb növekedést hozta – emelte ki Virovácz Péter. A közösségi fogyasztás – némi meglepetésre – visszafogta a gazdasági növekedést, hiszen csökkent a volumene éves összevetésben. Németh Dávid szerint meglepő, hogy a fogyasztási komponens viszonylag gyengén szerepelt. A háztartások tényleges fogyasztása 2,5 százalékkal, a háztartások fogyasztási kiadása pedig 3,5 százalékkal nőtt. „Mindez azt mutatja, hogy a lakossági fogyasztás a nettó reálbérek jelentős, több mint 8 százalékos növekedése ellenére visszafogottan járult hozzá a növekedéshez” – hangsúlyozta.

A felhasználási oldal másik fontos tétele, a beruházások jól alakultak. A bruttó állóeszköz-felhalmozás kiugró mértékben, 28 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakának alacsony bázisát, ezt nagymértékben segítették az újrainduló EU-források, de a vállalatok is egyre többet ruháznak be. Mind az építési beruházások volumene, mind a gép- és berendezésberuházásoké jelentősen emelkedett. A meghatározó területek (feldolgozóipar, ingatlanügyletek, valamint szállítás, raktározás) mindegyikében növekedett a beruházási teljesítmény.

„A belső tételek 3,8 százalékponttal járultak hozzá a 4,2 százalékos gazdasági növekedéshez, a nettó export pedig annak ellenére tudott enyhe, 0,4 százalékpontos pozitív hozzájárulást felmutatni, hogy az import dinamikusabban bővült (a fogyasztás és a beruházás importtartalma miatt), mint az export” – emelte ki Virovácz Péter.

Az NGM szerint a magyar gazdaság mintegy kétszer gyorsabban bővült az uniós átlagnál, ha a következő negyedévekben is hasonló növekedési különbség lesz, akkor hazánk felzárkózása a fejlettebb tagállamokhoz jelentősen gyorsul. Az első negyedéves adatok megerősítették az idei várakozásunkat, 2017. egészében a Konvergenciaprogramban jelzett 4,1 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság – írt a tárca.

Virovácz Péter szerint a második negyedévben némi lassulásra lehet számítani, hiszen az első negyedév jó teljesítményében a tavalyi alacsony bázis is meghatározó szerepet játszott. A lassulást a legfrissebb ipari és kiskereskedelmi adatok is alátámasztják, de összességében így is 3 százalék felett maradhat a növekedési ütem a második negyedévben.

Londoni elemzők is kedvezően látják a gazdaság jövőjét. A Morgan Stanley éppen a napokban módosította felfelé a magyar növekedési várakozását, az idei évre már 3,8 százalékot becsülnek, ami 0,9 százalékponttal magasabb az előző prognózisnál. A JP Morgan napokban közzétett becslése eddig 4 százalékról szól, ami már nagyon közel van a kormány prognózisához. Jövőre is kedvezőek a kilátások, miután a fogyasztás és a beruházások is nőhetnek, és az új ipari kapacitások termelése is elindulhat, de a kabinet 2018-as 4 százalék feletti növekedésében egyelőre nem hisznek az elemzők, 3,5 százalékot azonban bőven el tudnak képzelni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.