Növekedett a foglalkoztatottak száma és csökkent a munkanélkülieké március és május között a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján, így gyakorlatilag mostanra már mindenkinek van munkája, aki hadra fogható volt. A foglalkoztatottak létszáma 4 millió 390 ezer fölé emelkedett március-májusban, ami csaknem 80 ezerrel több, mint egy évvel korábban. A 15-64 évesek foglalkoztatási rátája 1,6 százalékponttal, 67,6 százalékra emelkedett.
Horváth András, a Takarékbank elemzője kiemelte: a legjobb munkavállalási korú, 20-64 éves korosztály 72,7 százaléka dolgozott, ami már 1,3 százaléka meghaladja az EU28-ak 71,4 százalékos átlagos rátáját, de további erőfeszítésekre van szükség az egyik fő versenytárs cseh gazdaság 77,6 százalékos rátájának eléréséhez.
„A munkaerő-piaci részvétel, azaz az aktivitási ráta 1 százalékponttal emelkedett a tavaly május értékéhez képest, ezzel elérve a 70,8 százalékot – emelte ki Virovácz Péter. Az ING Bank közgazdásza hozzátette: a ráta havi összehasonlításban is növekedni tudott, amelyben szerepet játszhatott az idei évben lezajló, szinte minden szektort érintő béremelkedés.
Az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma az időszakban 108 ezerrel nőtt, ugyanakkor a magukat közfoglalkoztatottnak vallók száma 22 ezerrel, a külföldi telephelyen dolgozóké pedig 7 ezerrel csökkent. Így most 203 ezer közfoglalkoztatott van, 111 ezer külföldön dolgozó, és 4 millió 80 ezren dolgoztak a hazai elsődleges munkaerőpiacon.
Március és május között a munkanélküliek átlagos létszáma az egy évvel korábbihoz képest 48 ezer fővel, 203 ezerre, a munkanélküliségi ráta 1,1 százalékponttal, 4,4 százalékra csökkent. Virovácz Péter, az ING Bank arra hívta fel a figyelmet, hogy megállt a munkanélküliek korábbi hónapok látott enyhe, havi bázisú emelkedő trendje. A munkanélküliség átlagos időtartama 16,6 hónap volt, a munkanélküliek 44,2 százaléka legalább egy éve keres állást, vagyis tartósan munkanélkülinek számít.
Májusban a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint 17 ezer nem támogatott, versenyszférai új álláshelyet jelentettek be munkaadók, ami 2 ezer fős csökkenés az előző havi munkahelyteremtési képességhez képest. Május végén összesen 82,8 ezer bejelentett munkahely maradt betöltetlen, ami csökkenés az előző havi 88,9 ezres adathoz képest. Hortávth András rámutatott: a munkaerőhiányról szóló folyamatos hírek ellenére a magyar gazdaság továbbra is közel 800 ezer fős munkaerőtartalékkal rendelkezik a dolgozni szándékozó inaktívak, a közfoglalkoztatottak, a külföldre ingázók és a munkanélküliek számát tekintve. Figyelembe kell venni azonban, hogy a fenti csoportok egy részének a foglalkoztathatósága problémás, így érdemi beavatkozások szükségesek a nyílt munkaerőpiacon való megjelenésükhöz – vélekedett a szakértő, aki azt is hozzátette, hogy a közszférából több tízezer magasan képzett munkavállaló versenyszférába való átvezetésére lenne szükség az egészségesebb hazai foglalkoztatási szerkezet érdekében.
A Takarékbank szerint a foglalkoztatottak száma szezonális hatások miatt a következő hónapban lépheti át újból a 4,4 millió főt, majd nyár végére megközelítheti a 4,5 milliót. Várhatóan tovább csökken a munkanélküliek száma, idén a nyár második felére 4 százalékra csökkenhet a munkanélküliségi ráta. Az ING szerin is a közeljövőben az elmúlt években megszokottnál lassabb ütemű lehet a munkanélküliségi ráta csökkenése. Ennek oka abban keresendő, hogy a jelenlegi környezetben fennmaradó munkanélküliség többnyire strukturális természetű, azaz a jelenlegi munkaerő-piaci helyzetben munka nélkül maradók feltehetőleg csak nagy erőfeszítéssel lennének foglalkoztathatók. Úgy vélik, munkanélküliségi ráta meglátásuk szerint év végére 4 százalék közelébe süllyedhet, miközben a bérek emelkedése kétszámjegyű lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.