A 2,9 százalékos inflációs adat után szerdán újabb, az ING Bank szerint „sokkoló” jelentést hozott nyilvánosságra a brit statisztikai hivatal. A bérek átlagos növekedési üteme 1,7 százalékos volt február és április között, ami több mint két éve a legalacsonyabb növekedési ütemnek számít. Az inflációval korrigált reálbérek 0,6 százalékkal csökkentek a tárgyidőszakban éves összevetésben; ez 2014 augusztusa óta nem látott visszaesés.
A különböző béren kívüli juttatásokkal számított bérek növekedési üteme 2,1 százalékra lassult, az inflációval kiigazított adat pedig 0,4 százalékos csökkenést mutat. Nominális értékben áprilisban 1,5 százalékkal zuhantak a fizetések.
A vásárlóerő-csökkenés üteme annak ellenére sem mérséklődik, hogy a munkaerőpiac változatlanul robusztus, a munkanélküliség a 42 éves mélypontot jelentő 4,6 százalékon áll, s a szintén rekordot jelentő 32 millióra emelkedett a munkahellyel rendelkezők száma.
Az adatok is mutatják, hogy milyen kihívásokkal néz szembe Theresa May kormánya, amelynek elsősorban a gazdaság helyzetét kell figyelembe vennie a kilépési tárgyalásokon, ám ezekről még mindig nem lehet tudni, mikor kezdődnek. May ugyan az Emmanuel Macron francia elnökkel közösen tartott kedd esti párizsi sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a menetrend nem változik, és a párbeszéd Brüsszellel az előzetes terveknek megfelelően jövő héten megkezdődik, erre azonban egyelőre csekély az esély. Még mindig nem született meg ugyanis a megállapodás az északír Demokratikus Unionista Párttal (DUP), mely a legalább hat halálos áldozattal járó londoni épülettűz után közölte: a tragédia miatt nem lenne illendő most bejelenteni a megegyezést, ami így a jövő hétre húzódik. Ám ez azt is jelenti, hogy el kell halasztani a királynő programbeszédét és a Brexit-tárgyalások megkezdését is.
Közben mindkét oldalról növekszik a nyomás Mayre. Párizsban Macron is megismételte, amit egy nappal korábban Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter mondott: az unió kapui egészen a tárgyalások végéig nyitva állnak a britek előtt, ha meggondolnák magukat. Ezt hangoztatta szerdán Guy Verhofstadt, az Európai Parlament Brexit-főtárgyalója is, ő azonban (a Reuters jelentése szerint) sietett hozzátenni, hogy erről csak a korábbinál szigorúbb feltételek mellett lehet szó, Nagy-Britannia nem számíthat például az uniós büdzsét és szabályozást illető engedményekre.
A maradásra persze kevés az esély, mert a Munkáspárt, valamint a YouGov májusi felmérése szerint a britek 68 százaléka is kilépést akar, csak az a kérdés, hogy pontosan milyet. Erre úgy tűnik, hogy a kormány sem tudja a választ.
A brit stratégia szempontjából kritikus fontosságú ülést tart ma a kilépéssel foglalkozó albizottság, de a vélemények még a kormányon belül is eltérnek. Sajtóértesülések szerint Philip Hammond pénzügyminiszter és Greg Clark gazdasági miniszter is amellett kardoskodik, hogy a munkaerőpiac és a gazdaság számára a lehető legjobb megállapodás szülessen. Hammond azt akarja, hogy Nagy-Britannia a vámunió tagja maradjon, s ebben számíthat a DUP-ra is. A kormányfő és David Davis Brexit-miniszter változatlanul ragaszkodik ahhoz, hogy ha kell, Nagy-Britannia megállapodás nélkül távozik az EU-ból. Az Independent elemzője szerint nem véletlenül, a konzervatívok egy részének ugyanis épp az a célja, hogy az országot minimális szabályozást, alacsony adókat és béreket kínáló, a környezetvédelem és a munkavállalói jogok terén engedményeket adó nagyvállalati paradicsommá alakítsa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.