Országosan a teljes munkaidőben foglalkoztatottak havi bruttó átlagkeresete 282 ezer forint volt az idei első negyedévben, míg az adókedvezmények nélküli nettó átlagkereset 187 ezer forint. Mindkét érték 11 százalékkal nőtt, a nettó átlagkereset emelkedése térségenként 9,3 és 16 százalék között szóródott – Budapesten nőtt a legnagyobb, Heves megyében pedig a legkisebb mértékben.
Az országos átlagnál mindössze a fővárosban és Győr-Moson-Sopron megyében voltak magasabbak az átlagkeresetek (239 ezer, illetve 191 ezer forint), a többi megyében az országos átlag alatt alakultak a fizetések. A legkisebb átlagkeresetek Szabolcsban voltak az első negyedévben: a legkeletibb megyében az országos átlagnál 30 százalékkal voltak alacsonyabbak a bérek (131 ezer forint).
A KSH kiemeli, hogy a szellemi foglalkozásúak aránya (61 százalék) és nettó átlagkeresete is a fővárosban volt a legnagyobb (291 ezer forint), utóbbi pedig Békés megyében a legkisebb (183 ezer forint). A fizikai foglalkozásúaknál a legmagasabb nettót Győr-Moson-Sopron megyében (160 ezer), míg a legalacsonyabbat Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében (98 ezer) mérték.
A munkanélküliek esetében is ugyanazok a megyék láthatók a rangsor két végén: a nyilvántartott álláskeresők aránya a munkavállalási korú népességhez mérten Győr-Moson-Sopron megyében (1,5 százalék) és Budapesten (2) a legalacsonyabb, majd következnek a szintén „jobban kereső” megyék, Komárom-Esztergom (2,8), Vas és Pest (3-3). A Nemzetgazdasági Minisztérium márciusra vonatkozó adataiból az is kiderül, hogy a legnagyobb arányban a keleti országrészben keresnek munkát: az 5,1 százalékos országos átlagnál több mint kétszer magasabb arányt mértek Nógrád (10,8) és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében (10,6).
Március végén 351 ezer álláskeresőt tartottak nyilván az országban a KSH szerint, 17 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. Mindenhol csökkent a számuk – a legkevésbé Somogy megyében (6 százalékkal), míg a leginkább Csongrádban (28). Budapesten és Győr-Moson-Sopron megyében az álláskeresők száma 26, illetve 27 százalékkal esett vissza. Az álláskeresők 45 százaléka legfeljebb az általános iskola 8 osztályával rendelkezett, 26 százalékának szakmunkás-, szakiskolai bizonyítványa, 24 százalékának érettségije vagy technikusi végzettsége, 5 százalékának pedig diplomája volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.