A kutatás-fejlesztésre szánt összeg folyó áron 8,8 százalékkal csökkent tavaly Magyarországon, ezzel párhuzamosan a kutatóhelyek száma is mérséklődött. Nemzetgazdasági szinten több mint 427 milliárd forintot fordítottak tavaly Magyarországon kutatás-fejlesztésre (K+F), ami a hazai GDP 1,22 százalékának felel meg – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adataiból. Mindez azt jelenti, hogy az ilyen típusú kiadások tavalyelőtthöz képest folyó áron 8,8 százalékkal csökkentek. Az állami és a versenyszférához tartozó kutatóhelyek K+F költései egyaránt 7,9 százalékkal, a felsőoktatási kutatóhelyekéi pedig 16,1 százalékkal mérséklődtek. Bár a KSH szerint a közvetlenül a cégek által finanszírozott kutatás-fejlesztések értékben 3,5 százalékkal emelkedtek, e növekedés sem tudta ellensúlyozni az operatív programokból származó K+F források felhasználásának csökkenését.
A kutatóhelyek számának és a kutatással foglalkozók létszámának fogyása is tovább folytatódott – állapította meg a statisztikai hivatal. Tavaly ugyanis 2727 kutatóhely működött Magyarországon, ami 2,6 százalékkal kevesebb, mint az azt megelőző évben. Az elmúlt esztendőben ezeken a helyeken 54 600 fő foglalkozott idehaza a kreatív tudásbázis célzott, szisztematikus bővítésével. Bár a kutatók létszáma 1,3 százalékkal emelkedett, a segédszemélyzet, valamint az egyéb fizikai és nem fizikai dolgozók számának csökkenésével a kutatási munkán foglalkoztatottak összlétszáma 2,8 százalékkal mérséklődött. A teljes munkaidejű foglalkoztatottakra átszámított K+F létszám ennél is nagyobb ütemben, 3 százalékkal csökkent.
Idehaza a Pálinkás József vezette Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) felel azért, hogy a tudományos kutatók munkáját kiszámítható finanszírozás és stabil intézményi rendszer segítse. A 2014–20-as fejlesztési ciklus során mintegy 1200 milliárd forintnyi kutatás-fejlesztési és innovációs forrás áll Magyarország rendelkezésére, ebből 700 milliárd forint az uniós, 500 milliárd pedig az állami támogatás.
Ausztrián kívül Szlovénia és Csehország is előttünk jár az innováció terén a régióban, de a lengyeleknél, a szlovákoknál, a románoknál és a bolgároknál jobbak a hazai mutatók. Az NKFIH érdekelt a visegrádi négyek még szorosabb együttműködésében: ha közösen lépnek fel a nemzetközi partnereknél, már nem egy 10 milliós piacról, hanem egy 60 milliós fejlesztési térségről beszélünk.
Legutóbb több mint 400 kutató és kutatási projekt nyert összességében 11,5 milliárd forintot meghaladó támogatást a hivatal felfedező kutatásokat ösztönző programjaiban. Az NKFIH idén megnövelt keretösszeggel, a kutatói életpálya különböző szakaszaihoz jobban illeszkedő új pályázati konstrukciókkal tette közzé a felfedező kutatásokat ösztönző felhívásokat. Ebben az évben a támogatás 40 százalékát negyven év alatti kutatók nyerték el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.