Kifejezetten jók a világ legnagyobb gazdasági erőcentrumainak idei és jövő évi növekedési kilátásai, bár a geopolitikai kockázatok különösen Kelet-Ázsiában és a Közel-Keleten jelentősen megterhelhetik a térségi hitelpiaci kondíciókat – áll a Moody's Investors Service szerdán Londonban ismertetett globális előrejelzésében.
A nemzetközi hitelminősítő várakozása szerint a legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdaságok, valamint az Európai Unió alkotta G20-csoport bruttó hazai terméke (GDP) 2017-ben és 2018-ban is átlagosan 3 százalékkal bővül a tavaly mért 2,6 százalék után.
A Moody's értékelése szerint jelenleg szinkronizált globális növekedési folyamat zajlik, és ez kitart jövőre is. Ráadásul egyes euróövezeti és feltörekvő gazdaságokban egyaránt jelentős kapacitástöbbletek mutatkoznak, és ebben a környezetben a magasan fejlett ipari gazdaságok 2 százalék körüli, illetve a globális feltörekvő térség 5 százalékot meghaladó jelenlegi átlagos növekedési üteme nem csupán fenntartható rövid távon, de potenciálisan még gyorsulhat is – áll a hitelminősítő előrejelzésében.
A Moody's mindezek alapján javította a kínai gazdaságra adott prognózisát: a cég az idén 6,8 százalékos, jövőre 6,4 százalékos GDP-bővülést vár Kínában az eddigi előrejelzésében valószínűsített 6,6, illetve 6,3 százalékos növekedés helyett. Ugyancsak javította a hitelminősítő a japán gazdaságra szóló becsléseit a kedvező legutóbbi aktivitási adatokra és az előremutató felmérésekre hivatkozva. A Moody's elemzői az idén az általuk eddig várt 1,1 százalék helyett 1,5 százalékos, jövőre 0,8 százalék helyett 1,1 százalékos reálnövekedéssel számolnak Japánban, hangsúlyozva, hogy mindkét prognózis meghaladja a japán gazdaság hosszú távú növekedési potenciálját.
A cég ugyanakkor valamelyest rontotta az amerikai gazdaságra adott előrejelzéseit, egyrészt a vártnál gyengébb idei első félévi teljesítmény miatt, másrészt azért, mert jövőre az általa korábban feltételezettnél most már kisebb mértékű költségvetési ösztönzésre számít. A Moody's ennek alapján 2017 egészében 2,2 százalékos, 2018-ban 2,3 százalékos növekedést valószínűsít az Egyesült Államokban az eddigi prognózisában szereplő 2,4, illetve 2,5 százalék helyett. A hitelminősítő hangsúlyozza, hogy ezek a növekedési ütemek is meghaladnák az általa becsült hosszú távú amerikai növekedési potenciált.
A Moody's globális elemzése kiemeli, hogy az euróövezetben 16 évi csúcson jár a fogyasztói bizalmi index, és ez várhatóan lendületet ad a fogyasztás vezérelte növekedésnek. A cég az idén 2,1 százalékos, jövőre 1,9 százalékos átlagos növekedést vár a valutaunióban a tavaly mért 1,7 százalék után. A Moody's a legnagyobb euróövezeti gazdaságban, Németországban 2017-re 2,2 százalékos, 2018-ra 2 százalékos GDP-bővülésre számít. A hitelminősítő előrejelzése a francia gazdaságban mindkét évre 1,6 százalékos növekedést valószínűsít. Ez is javított becslés: a cég eddig 1,3, illetve 1,4 százalékos növekedést várt Franciaországban az idén és jövőre. A Moody's szerint a francia növekedésnek elsősorban a nettó export, illetve a beruházások élénkülése ad lendületet.
Összesítésében a Moody's arra a következtetésre jut, hogy a kockázatok mérlege globálisan és a nagy ázsiai gazdasági erőcentrumokban egyaránt kedvezőbb irányba billent az év eleje óta, de továbbra is aggodalomra adnak okot a Koreai-félsziget, a Dél-Kínai-tenger, illetve a Közel-Kelet eseményeinek kockázatai. Az e térségekben esetleg bekövetkező bármiféle jelentősebb eszkaláció igen kedvezőtlen következményekkel járhat a hitelpiaci kondíciókra, és így a növekedési kilátásokra – áll az elemzésben.
A Moody's emellett a globális kihatású eseménykockázatok közé sorolja azt a lehetőséget, hogy az Egyesült Államok kereskedelmi politikájában protekcionista fordulat történik, illetve azt, hogy hirtelen módosulnak a fejlett ipari gazdaságok monetáris szigorítási kilátásait megítélő piaci várakozások.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.