Elképzelhető, hogy mégsem lehet 35-ről 15 százalékosra csökkenteni az általános társasági adót az Egyesült Államokban, ahogyan azt Donald Trump elnöki kampányában meghirdette. Ezt pénzügyminisztere, Steven Mnuchin ismerte el a CNBC kerekasztal-beszélgetésén, a várható költségvetési bevételkiesések miatti kockázatokkal indokolva aggályait. Úgy vélte, hogy a csökkentés jó irány, mert növeli az amerikai vállalatok versenyképességét, függetlenül attól, hogy végül milyen adókulcsról dönt majd a kongresszus.
Ha az adóreformot – amelyet Trump történelmi léptékűként aposztrofált – megvalósítják, azt Mnuchin eleve győzelemként értékelné, hiszen 31 éve nem volt Amerikában átfogó, az élet minden területét érintő adókönnyítés. A pénzügyminiszter kitért az elől, hogy számszerűsítse az ideális és a fenntartható adókulcsot, a 25 százalék körüli szintet pedzegető műsorvezetői felvetésre is „majd meglátjuk”-kal válaszolt.
Az adóreform Trump céljai között kiemelt prioritást élvez, azonban annyi érdeket kellene összehangolni egy optimális megoldás érdekében, hogy a részletes csomagot még nem viszik a törvényhozás elé. Annál is inkább, mert Trump nem engedheti meg magának, hogy úgy járjon, mint az Obamacare-t felváltó saját egészségügyi törvényjavaslatával, amelyet még a republikánusok körében is számosan átgondolatlannak találtak, és ezért elvetették.
Mnuchin optimista, szerinte az év végére minden bizonnyal végeznek majd a munkával. Annyi biztos, hogy a privilégiumok megvonása súlyosan érinti majd a most 15 százalékkal adózó Wall Street-i fedezeti alapokat, amelyek a kedvezményekre nem szolgálnak rá, spekulációikkal profitot termelnek egy másik prioritás, a munkahelyek teremtése nélkül. Mnuchin annyit közölt, hogy az új munkahelyek létrehozását adóvonalon is maximálisan el fogják ismerni.
Jók Yellen újraválasztási esélyei
Janet Yellen egyike azoknak, akik jó eséllyel indulnak a Federal Reserve jövő februárban megüresedő elnöki székéért – jelentette ki Steven Mnuchin. Azt viszont Donald Trump csak később dönti el, hogy a számos alkalmas jelölt közül a jelenlegi elnök újraválasztását javasolja-e, vagy másét – tette hozzá a pénzügyminiszter. Yellen eddig még semmilyen formában sem jelezte, hogy vállalna-e egy második ciklust is a szövetségi jegybank élén. A Bloomberg hat jelöltről tud, köztük Yellenről, akinek a munkáját a Fehér Házban is elismerik. Kihívójaként Trump gazdasági tanácsadóját, Gary Cohnt emlegették, de az ő esélyeit gyengíti, hogy a charlottesville-i faji konfliktus megítélésében nem állt ki főnöke mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.