BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Stratégiai partnerségben a jövő gazdaságáért

A kormány által kötött stratégiai együttműködési megállapodások eredményeként 2012 óta 13 600 fővel többet foglalkoztatnak az érintett cégek, melyek így több mint 166 ezer dolgozónak adnak munkát. A vállalatok innovációs potenciálja fontos pillére a gazdasági növekedésnek is.

A 2010 első negyedévében mért 11,4 százalékos munkanélküliségi ráta arra ösztönözte a második Orbán-kormányt, hogy a válságkezelést követően, a foglalkoztatás növelése érdekében gyors ütemű munkahelyteremtésbe kezdjen. Ahhoz azonban, hogy a program eredményes legyen, a kabinet együttműködési megállapodást kötött a foglalkoztatás nélkülözhetetlen pilléreivel, a legnagyobb magyarországi munkaadókkal. Ennek szellemében a kormány 2012-től kezdődően 74 Magyarországon működő nagyobb magyar és külföldi vállalattal lépett stratégiai partnerségre. Ezeknek az együttműködéseknek az a legfőbb céljuk, hogy az érintett vállalatok meglévő munkahelyeit megvédjék, valamint üzemeik, gyáraik, kutatólaborjaik további bővítésével és fejlesztésével hozzájáruljanak a munkahelyteremtéshez. Az első szerződést a Coca-Cola HBC Magyarország Kft.-vel kötötte a kormány 2012. július 20-án, legutóbb, idén május 16-án pedig a Wescast Hungary Autóipari Zrt.-vel állapodott meg.

A munkahelyteremtés mellett hangsúlyt kapott a magyar beszállítókkal történő együttműködés fejlesztése, a magyar beszállítói hányad emelése, illetve a megrendelések számának növelése. További célként jelent meg a vállalatok szerepének növelése a helyi szakképzésben gyakornoki programok keretében, és kiemelt fontosságot kapott a kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységek elősegítése, amibe magyar kutatócsoportokat is bevonnak. A megállapodások lehetőséget nyújtanak a vállalatoknak, hogy gazdasági ágazatukat érintő kormányzati intézkedésekben egyeztessenek a szaktárcákkal. A megállapodások eredményeként 2012 óta 13 600 fővel többen dolgoznak a megállapodást aláíró cégeknél, ez összesen 166 ezer munkavállaló. A kormány célja, hogy a stratégiai megállapodásokon keresztül további beruházásokat készítsen elő a partnerekkel, amelyek újabb beszállítói megrendeléseket és így újabb munkahelyeket eredményezhetnek a jövőben.

A vállalatok és az egyetemek együttműködésére a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) által kezdeményezett konstrukcióban a konvergenciarégiókban 26,8 milliárd forintból öt felsőoktatási és ipari együttműködési központ állt fel Debrecenben, Miskolcon, Győrben, Kaposváron és Kecskeméten, ezek már megkezdték működésüket. Ehhez az összeghez az NKFI Alap 8 milliárdot tett hozzá, hogy Közép-Magyarországon is elindulhasson három ilyen bázis. Legutóbb júniusban a Budapesti Műszaki Egyetem gyógyszer- és energiakutatási központja nyílt meg a Richter, a Nokia, az MVM és a Siemens közreműködésével. Az ilyen típusú együttműködés az eddigi tapasztalatok szerint az egészségiparban a leghatékonyabb, a klinikai orvostudományok mellett magában foglalja a gyógyításhoz kapcsolódó információtechnológiai fejlesztéseket is, de jelentős terület az agrárinnováció, az élelmiszeripar, továbbá a gyártási folyamatok szektorokon átívelő digitális átállása, ami illeszkedik az Ipar 4.0 stratégiához. A járműipar hazai beszállítói előtt a személy­autótól a repülőgépekig az új anyagok és technológiák nyithatnak új távlatokat.

Tématámogatás. Készült Magyarország Kormánya támogatásával

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.