A 15–74 éves munkanélküli férfiak száma 31 ezer fővel, 91 ezer főre, munkanélküliségi rátájuk 1,3 százalékponttal, 3,6 százalékra csökkent 2017. július–szeptemberben az egy évvel korábbihoz képest. A munkanélküli nők száma 7 ezer fővel, 98 ezer főre, munkanélküliségi rátájuk 0,3 százalékponttal, 4,6 százalékra mérséklődött.
A 15–24 éves korosztály munkanélküliségi rátája ugyanebben az időszakban 1,3 százalékponttal, 11,3 százalékra csökkent, de a munkanélküliek egyötöde továbbra is ebből a korcsoportból került ki a KSH friss adatai szerint.
A 25–54 évesek, azaz az ún. legjobb munkavállalási korúak és az 55–64 évesek munkanélküliségi rátája is mérséklődött, előbbieké 0,8 százalékponttal, 3,5 százalékra, az utóbbiaké 0,5 százalékponttal, szintén 3,5 százalékra csökkent.
A munkanélküliség átlagos időtartama 15,4 hónap volt; a munkanélküliek 40,6 százaléka legalább egy éve keresett állást, vagyis tartósan munkanélküli volt.
A munkanélküliségi ráta a 15–74 évesek körében Dél-Dunántúl kivételével minden régióban mérséklődött. A Dél-Dunántúlon nőtt az álláskeresők aránya, a növekedés itt 0,4 százalékpont volt. A legjelentősebb változás Dél-Alföldön következett be, ahol 1,8 százalékponttal, 3,7 százalékra csökkent a ráta, de Észak-Alföldön is jelentős, 1,5 százalékpontos csökkenés volt tapasztalható a KSH adatai alapján, amely 7,2 százalékos rátát eredményezett. A többi régióban a változás mértéke nem érte el az 1 százalékpontot.
A munkanélküliségi ráta Nyugat-Dunántúlon volt a legalacsonyabb (2,2 százalék), míg Észak-Alföldet a kiemelkedő javulás ellenére is a legmagasabb munkanélküliségi ráta jellemezte a régiók között.
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adminisztratív adatai szerint a nyilvántartott álláskeresők létszáma 4,8 százalékkal, 268 ezer főre csökkent 2017. szeptember végén az egy évvel korábbihoz képest.
Az év további részében is enyhén 4 százalék fölött ingadozhat a munkanélküliek aránya, jövőre pedig folytatódhat a munkanélküliségi ráta lassú ütemű csökkenése – állítja Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője. Az év egészére 4,2 százalékos átlagos munkanélküliségi rátát prognosztizálnak az Ersténél, jövőre pedig 4 százalék, vagy akár kismértékben az alá csökkenhet a mutató.
A feszes munkaerőpiac segíthet abban, hogy a reálbér növekedési üteme fennmaradjon 2018-ban is, ami a GDP növekedési ütemet erősítheti a növekvő keresleten keresztül
- véli az elemző.
Az emelkedő bérek és az erősödő kereslet idővel az inflációs folyamatokat is érdemben felgyorsíthatja. Az Erste várakozása szerint idén 3,7 százalékkal, jövőre pedig 3,4 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság, amihez érdemben hozzájárul majd a háztartások emelkedő vásárlóereje és –hajlandósága. Ürmössy arra számít, hogy az infláció idén 2,4 százalék, jövőre pedig 3,4 százalék lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.