Orbán Viktor miniszterelnök még 2014 márciusában tízpontos gazdasági programmal vetítette előre harmadik kormányzati ciklusának sarkalatos pontjait. Három és fél év távlatából már látni, hogy a jelentősebb törekvések megvalósultak, de akadnak még nem teljesített célok. Az első pontként megfogalmazott feladat a hazai többletforrás bevonása az államadósság finanszírozásába. Abban Németh Dávid, a K&H Bank és Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője is egyetért, hogy ez megvalósult, a lakossági termékek felfutása mellett az önfinanszírozó bankrendszer ötlete is nagyobb állampapír-állomány fenntartására ösztönözte a pénzintézeteket, így sikerült 40 százalékra szorítani a külföldi finanszírozási arányt.
A második pont az újraiparosításé. Németh Dávid szerint bár nőtt az ipar aránya, de továbbra is a járműgyártás a kulcstényező. Török Zoltán úgy látja, nincs szó szerkezetváltásról, de a feldolgozóipar egyéb alágazatai is erősödtek. A harmadik pont a nemzetközi térben való helyfoglalás befejezése, ami a külgazdasági stratégián belül a keleti nyitásra utal. A K&H Bank elemzője szerint az export 70-80 százaléka továbbra is az EU-ba irányul, és Németország a legfontosabb partner.
Az ázsiai piacon a Raiffeisen szakértője szerint sem sikerült eddig áttörést elérni, noha Kína és Oroszország ugyanúgy célpont volt, mint az öböl menti országok. A bankszektor negyedik pontban megfogalmazott tulajdonviszonyának megváltoztatása látványosabb eredményt hozott, gondolhatunk a Budapest Bank, az MKB és a TakarékBank felvásárlására, illetve az Erstében szerzett állami résztulajdonra. Ez egyfajta mérlegtisztítással is járt, az 50 százalék feletti hazai tulajdon teljesült. A kérdés inkább ezen pénzintézetek jövőbeli szerepe.
Deklarált cél volt az is, hogy a kis- és középbirtokosok aránya elérje a 80 százalékot, de az elemzők szerint az állami földárverések sem hoztak előrelépést, a magyar mezőgazdaság pedig nem lett hatékonyabb. A hatodik pont az innovációé, e téren Németh és Török szerint is jelentős előrelépés várható a 2014 és 2020 között erre a célra fordítható 700 milliárd forint uniós és 500 milliárd állami forrástól. Van még bőven tennivaló, de az ipari együttműködések beindultak, az innováció zászlóshajója, a szegedi lézerközpont felépült. A következő fókuszpont az önvezető autók zalaegerszegi tesztpályája lehet. A hetedik pont a munkát terhelő adók további csökkentése, ami látványos eredményt hozott.
A K&H Bank elemzője szerint még mindig magas az adóék, de az irány jó. A Raiffeisen elemzője úgy véli, üdvözlendő, hogy a személyi jövedelemadó helyett a járulékok csökkentek látványosabban, így mérséklődnek a vállalkozások terhei, egyúttal marad tere a béremelésnek. A nyolcadik ponttal a kormányfő célja az egész magyar gazdaságot demográfiai gondolkodásra helyezni.
Németh Dávid és Török Zoltán is úgy véli, a családi adókedvezmények eredménye inkább közép- és hosszú távon lehet majd érzékelhető. Hasonlóan vélekednek a kilencedik pontban megfogalmazott új energiarendszerről, mert bár a rezsicsökkentés hatott a lakossági és az ipari árakra, de azokat továbbra is a nemzetközi energiapiac határozza meg. A tizedik pont a teljes foglalkoztatásé, az elemzők szerint ez az elmúlt három és fél év egyik legmarkánsabb gazdasági eredménye. A legutóbbi statisztika is alátámasztja, hogy csúcson van a foglalkoztatás és alacsony a munkaerőhiány, utóbbi egyre több ágazatban jelent már problémát – mondta Török. Németh úgy látja, mindez már nem magyarázható a közmunkával és az elvándorlással, de még van egy inaktív réteg, melynek átcsatornázásához további oktatásra, képzésre van szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.