Minden bizonnyal nem minősíti fel Magyarországot a Moody’s Investors Service péntek este, de a Baa3 szintű (ami megegyezik a BBB– szinttel) adósminősítés margójára írt stabil kilátását pozitívra változtathatja az elemzők szerint a cég, s őt követve november 10-én a Fitch Rating is – a közelgő felminősítésre utalva – a befektetési sáv legalsó lépcsőfokán lévő besorolás kilátását javíthatja. Meglepetés lenne, ha a Moody’s vagy a Fitch a kilátás előzetes javítása nélkül felminősítené az országot, bár ez sem lenne példa nélküli. A Standard & Poor’s ugyanis korábban úgy emelte ki a bóvli kategóriából hazánkat, hogy a kilátás nem utalt erre (vagyis stabil volt).
Mindhárom hitelminősítő úgy véli, hogy a magyar gazdaság tartós növekedési pályán halad, csökken az államadósság, alacsonyan maradhat a költségvetési hiány, ugyanakkor továbbra is látnak bizonytalanságokat. A Moody’s képviselőinek korábbi jelzései szerint akkor minősíthetik fel az országot, ha a dinamikus államadósság-csökkenés a gazdaságpolitika transzparenciájának növekedésével párosul. A cég továbbá a beruházások ösztönzésével és a strukturális reformok felpörgésével lenne elégedett. Jelenleg azt láthatjuk, hogy a magyar gazdaság alapvetően a Moody’s által rajzolt pályán haladhat – a növekedésben teljesíthetünk jobban –, vagyis nem indokolt egy, a kilátás javításánál erőteljesebb lépés. Ha viszont a Világgazdasági Fórum versenyképességi rangsorának készítőihez hasonlóan ők is elismerik a versenyképességi javulást (hogy egy év alatt 9 helyet ugorva, a 60. pozícióra javultunk), akkor meglephetnek bennünket. Erre azonban minimális az esély, hiszen a „puha” tényezők tartósan javuló tendenciájára lenne szükség.
Ami a Fitchet illeti, tavaly májusban, a nagy cégek közül elsőként adta vissza Magyarországnak a befektetésre ajánlott minősítést, azóta pedig jórészt ennek a hitelminősítőnek a várakozásait is teljesítette a gazdaság, így indokolt lehet a kilátás változtatása. A Fitch idén májusban már 3 százalék feletti GDP-növekedést várt 2017-re, ugyanakkor a potenciális növekedést alacsonynak tartotta, 2 százalék körülire tette. A gazdaságpolitikát a bankrendszer tekintetében kedvezőbbnek értékelte, ugyanakkor az ország és az EU közötti vitát negatívnak tekinti, márpedig ha az uniós források (egy része) kiesne, az nagyon káros lenne a gazdaságra nézve.
A Fitch ebben a hónapban frissített magyar előrejelzése immár 3,6 százalékos GDP-növekedést prognosztizál, továbbra is csökkenő adósságpályát és stabil gazdasági kilátásokat vetít előre. Összességében ezek alapján úgy tűnik, hogy ha nem lenne vita Magyarország és az EU között (ez ugyanis politikai kockázatot jelent), akkor lenne esélye a novemberi 10-i felminősítésnek, így azonban csak a kilátásjavítás valószínű.
De mi történne, ha jönne egy meglepetésfelminősítés? Ha a Moody’s lépne, és a várakozásokkal ellentétben felminősítené Magyarországot, akkor a hazai eszközök megítélése javulhatna, ám inkább csak átmeneti és kismértékű erősödésre lehetne számítani. A „mérföldkő” az volt, amikor a hitelminősítők 2016-ban kiemelték Magyarországot a befektetésre nem ajánlott, úgynevezett bóvli kategóriából, ezzel ugyanis lehetővé vált, hogy a konzervatívabb befektetők is vásárolják a hazai eszközöket.
A kilátásjavítás a forint enyhe, a felminősítés a jelentősebb erősödését hozhatná el, ami viszont ellentétes a Magyar Nemzeti Bank (MNB) céljával. Ahogy javul hazánk megítélése, úgy válhat egyre lazábbá az MNB monetáris politikája, hogy 310-es szint közelében tartsa az euró/forint kurzust. Ennél erősebb szinten verbális jelzéssel, illetve tényleges lazítással tudatják a piaccal, hogy nem tolerálják az erősebb forintot. Erre még úgy is magyarázatot találnak, hogy hivatalosan csak inflációs céljuk van, árfolyamcéljuk nincs: az erősebb kurzus ugyanis alacsonyabb inflációt vonhat maga után. A hitelminősítésben látható kedvező folyamatok a makrogazdasági kép javulásának eredményei, amelyek szintén forinterősítő hatásúak, a jegybanknak ugyanakkor még vannak eszközei a folyamat megállítására, habár kezdik ellőni a puskaport.
Rövid távon, 2018-ban több hitelminősítő is elszánhatja magát, és egy fokozattal, BBB (a Moody’s-nál Baa2) szintre hozhatja fel az ország minősítését. Középtávon pedig jó esély van arra, hogy – ha a gazdaság a jelenlegi pályán halad tovább, elkerülve a recessziós periódusokat vagy a befektetői környezet romlását – a magyar adósbesorolás 1-2 szinttel is feljebb kerüljön a nemzetközi hitelminősítőknél. Ennél nagyobb ugráshoz (vagyis az A minősítés megszerzéséhez) azonban a potenciális GDP-növekedés jelentős javulása, a befektetői klíma kedvezőbbé válása, a versenyképesség további tartós javulása, a beruházási ráta emelkedése, valamint az adósság csökkenésének felgyorsulása kellene.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.