Az Oxfordi Egyetem Londonban működő gazdasági kutatóműhelye, az Oxford Economics makrogazdasági elemzői a várható jövő évi folyamatokról összeállított, csütörtökön ismertetett tanulmányukban közölték, hogy 0,5 százalékponttal 4,2 százalékra emelték a világkereskedelem értékének jövő évi növekedésére adott előrejelzésüket.
Hangsúlyozták, hogy ez lassabb növekedés lenne ugyan az idei évre várt ütemnél, mivel a cég 2017-re a világkereskedelem 6 százalékos bővülését jósolja, de az idei növekedésben igen kedvező bázishatások is szerepet játszottak, és ezek felnagyítják a jövőre várt lassulás mértékét.
A ház a világkereskedelem 2018-ra valószínűsített növekedési ütemének javítását elsősorban azzal indokolta, hogy Kína a globális kereskedelmi folyamatok legfontosabb hajtóereje, és úgy tűnik, a kínai gazdaság növekedési üteme a korábban vártnál kisebb mértékben lassul.
A cég jelenlegi várakozása szerint a kínai hazai össztermék 2018-ban 6,4 százalékkal nő, szemben az augusztusban prognosztizált 6,2 százalékkal. A felülvizsgálat elsődleges oka a ház szerint az, hogy bár a kínai monetáris politika a korábbinál kevésbé ösztönző alapállásra váltott, a változás mértéke azonban rendkívül csekély.
Az Oxford Economics szakértői számos más meghatározó méretű fejlett és feltörekvő gazdaság jövő évi kilátásait is derűlátóbban ítélik meg, mint korábban.
Mindezek alapján a ház az eddigi előrejelzéseiben szereplő 3 százalékról 3,1 százalékra javította a világgazdaság jövő évi növekedésére adott prognózisát.
A 2018-as globális kilátásokat más nagy londoni házak is egyre kedvezőbbnek tartják.
A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő jövőre az idei évhez hasonlóan 3,2 százalékos, 2019-ben 3,1 százalékos világgazdasági növekedést vár a tavaly mért 2,5 százalékos globális GDP-bővülés után. A Moody's szerint a világgazdasági növekedés a korábbi években tapasztaltnál szélesebb bázisú és fenntarthatóbb lesz.
A hitelminősítő a világgazdasági szintű GDP-érték 80 százalékát előállító G20-csoport legnagyobb fejlett gazdasági erőcentrumaiban az idén, jövőre és 2019-ben is 2 százalékos növekedést valószínűsít a régió tavalyi 1,5 százalékos átlagos növekedése után, figyelembe véve azt is, hogy sok magasan fejlett ipari gazdaság, köztük az Egyesült Államok jelenleg hosszú távú potenciálja feletti ütemben növekszik, és e gazdaságok növekedési lendülete idővel várhatóan visszatér az alacsonyabb hosszú távú potenciál szintjére.
A Moody's elemzői is hangsúlyozták, hogy a kilátásokat most derűlátóbban ítélik meg, mint egy évvel ezelőtt.
A cég a G20-csoport feltörekvő gazdaságaiban jövőre 5,4 százalék átlagos bővüléssel számol a 2017-re várt 5 százalék után. A Moody's elemzői hangsúlyozták ugyanakkor, hogy a geopolitikai kockázatokat, különösen a koreai konfliktust, az amerikai kereskedelmi politika nem egyértelmű irányvonalát és a befektetési eszközök jelentősebb árfolyamzuhanásának potenciálját tartják továbbra is a globális növekedési kilátásokat terhelő legnagyobb ismert kockázatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.