Kedden tartja következő kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Az MNB az előző kamatdöntés alkalmával kifejtette, hogy még a szeptemberi inflációs jelentéséhez képest is kissé alacsonyabb inflációt vár a jövőben. Ennek első jelei megmutatkozhattak a múlt héten beérkezett inflációs adatban is, mivel az kissé elmaradt a várakozásoktól. Továbbá a jegybank arra is felhívta a figyelmet, hogy egy új eszköz bevezetésén dolgozik annak érdekében, hogy még jobban csökkentse a hosszú hozamokat. Nagy Márton, az MNB alelnöke az elmúlt időszakban több alkalommal is kifejtette, hogy a fix kamatozású hitelek elterjedését tartja kívánatosnak.
Ezenfelül úgy tűnik, hogy sikeres a jegybank korábbi elköteleződése a tartósan alacsony hozamok iránt. A rövid állampapírpiaci hozamok és a Bubor-hozamok is negatívak, vagy nulla közelében mozognak, míg a forintárfolyam az MNB számára kedvező, 310 forint felett van az euróval szemben, igaz, ehhez az is kellett, hogy a jegybank ígéretéhez híven fokozatosan megemelje az FX-swapok állományát. Jelenleg ez 1400 milliárd forint körül áll – magyarázza Módos Dániel, az OTP Bank makrogazdasági elemzője.
A mostani kamatdöntő ülésen az OTP nem számít az alapkamat változtatására, és mivel a rövid hozamok és az árfolyam is az MNB elvárásainak megfelelően alakul, ezért az O/N kamat változtatására sem. Ugyanakkor elképzelhető, hogy az MNB a mostani kamatdöntő ülésen fog bővebb információt adni a bevezetni kívánt új eszközről. Ám az sem elképzelhetetlen, hogy ez csak az inflációs jelentéssel egybekötött decemberi kamatdöntő ülésen történik meg. Ha az új eszközt most jelentenék be, a forint tovább gyengülhetne az euróval szemben.
Pénteken jelenik meg Németországban az Ifo gazdasági hangulatindexe. A vártnál erősebb második negyedéves német GDP-mutatószámokat (szezonálisan igazítva negyedéves összevetésben 0,8 százalékkal, éves bázison pedig 2,8 százalékkal nőtt a bruttó hozzáadott érték) követően fontos kérdés, hogy az utolsó negyedévben mi történik Európa legnagyobb gazdaságában. A már megjelent októberi és novemberi bizalmi indexek szerint a gazdasági szereplők hangulata nem romlott a negyedik negyedévben. Az Ifo és a Markit intézetek novemberi mutatóira vonatkozó várakozások szerint is csúcsközelben maradhatott a gazdasági bizalom.
„Mindezek alapján folytatódhat az eurózóna jó gazdasági teljesítménye. Várakozásunk szerint jövőre is marad a kedvező teljesítmény, és ha az erős konjunktúra az infláció növekedéséhez vezet, az könnyen a monetáris kondíciók szigorítására késztetheti az EKB-t, akár a jelenleg vártnál gyorsabb ütemben is” – mondja Dunai Gábor, az OTP Bank makrogazdasági elemzője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.