BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Éllovasa lenne hazánk a blokklánc-forradalomnak

A budapesti Blockchain Competence Center oktatási központként és inkubátorházként kívánja felkarolni a blokklánc technológiával foglalkozó fejlesztőcsapatokat és kisvállalkozásokat. Az alapítók szerint az új technológia alapjaiban változtatja meg a pénzügyi, gazdasági hálózatainkat.

Magyarország régiós blokklánc-nagyhatalom kíván lenni – hangzott el a budapesti Blockchain Competence Center (BCC) sajtóreggelijén. Az InterTicket és a RowanHill Global közös leányvállalataként működő BCC ennek elérésére három feladatot határozott meg.

  • Elsősorban oktatási feladatokat lát el, a blokklánc technológia használatára és programozására képez szakembereket és vállalkozásokat.
  • A BCC emellett inkubátorházként működik a blokklánc-startupok számára, ekként infrastruktúrát és helyet biztosít az ilyen megoldásokkal foglalkozó fejlesztőcsapatoknak. Inkubátorházként összekötő kapocs lenne az inkubált startupok és a piac között.
  • Harmadrészt pedig a blokklánc-projektekben saját szakembereivel is részt akar venni.
  • Ahogy Benedek Péter, a BCC ügyvezetője hangsúlyozta: a blokklánc több, mint egy divatos kifejezés. Az az adatok hitelesítésének egy új, elosztott rendszere, ahol adatokat és értéket lehet egyszerű, olcsó, biztonságos, hiteles és megmásíthatatlan módon továbbadni. A szakember a pénzügyi, biztosítási és befektetési szolgáltatásoktól az okosszerződéseken keresztül az országgyűlési választás vagy népszavazás biztonságos lebonyolításán át több területet felsorolt, ahol a blokklánc átalakíthatja a mostani hálózatainkat. Mint fogalmazott: amit az internet csinált a médiával, azt csinálja majd a blokklánc a gazdasággal.

    Deutsch Tamás, a Digitális Jólét Programért felelős miniszterelnöki biztos egy korábbi eseményen
    Forrás: MTI / Bruzák Noémi

    Csak most ismertük fel, milyen lehetőségeket tartogat magában a blokklánc, a BCC feladata pedig hogy szakmai közösségként összegyűjtse és megossza a technológiával kapcsolatos ismereteket – emelte ki Jobbágy Ervin. A BCC egyik társalapítója, az InterTicket ügyvezetője hangsúlyozta: cégük nemcsak jegyértékesítést végez, hanem összetett jogosultsági és azonosítási rendszereket fejleszt, amelyekkel meghatározható és kontrollálható, hogy ki hol milyen szolgáltatást vehet igénybe. Ezt a feladatot is nagyban könnyítené és leegyszerűsítené a blokklánc technológia. Mint fogalmazott, egy jó hálózat alkalmazása több ezer munkaórát spórol meg.

    A BCC-t és a technológiai újítást a kormányzat is felkarolta, a Digitális Jólét Programért felelős miniszterelnöki biztos szerint nemcsak a régiós államok, de az egész világ a rajtvonalnál áll a blokklánc forradalomban. Deutsch Tamás kiemelte, hogy Magyarország ugyan csak digitálisan közepesen fejlett ország, de a Digitális Jólét Programban a kormány stratégiai fejlesztési területként határozta meg a blokkláncot és a fintechet.

    A Világgazdaság kérdésére a miniszterelnöki biztos elmondta:

    a fintech stratégiát a kormányzat még az idén elkészíti, és várhatóan lesz blokklánc technológia is, bár ennek részleteit nem árulta el.

    Dombi Viktor, a RowanHill Global társalapítója szerint a blokklánc túlmutat a fizetési rendszereken, alapvető társadalmi igények kielégítésére alkalmas. Szerinte a technológia a jog, az államigazgatás, a kereskedelem és szállítmányozás alapvető problémáira adhat hatékony, biztonságos választ. Ez még egy kiforratlan technológia, a kutatásban Európában és Benne Magyarországnak is vezető szerep juthat.

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.