Egyelőre nem sok hatása látszódik a hétfői román kamatemelésnek, a lej ugyan kezdetben kissé erősödött az euróval szemben, ám a nap végére félszázalékos gyengüléssel 4,65-ig esett. A 10 éves államkötvény hozama 3 bázispontot csökkent, 4,37 százalékon állt tegnap. Pedig a román jegybanknak jó oka volt 25 bázisponttal 2 százalékra emelni az irányadó rátát: az infláció 3 százalék fölé kapaszkodott, a kiemelkedő, 7 százalék közelébe várt tavalyi GDP-növekedés mellé pedig vélhetően 3 százalékot meghaladó költségvetési deficit társul. A magas hiányt egyrészt az okozza, hogy a kormány adócsökkentésekkel és támogatásokkal pörgeti a növekedést, másrészt rendkívül magas a külkereskedelmi mérleg hiánya, ez a tavalyi első tizenegy hónapban éves bázison csaknem 30 százalékkal, 11,3 milliárd euróra nőtt.
Az adatokon az látszik, hogy a román kormány nem tartalékol, minden forrást visszaforgat a növekedésbe. Az ikerdeficitre, azaz a költségvetés és a folyó fizetési mérleg egyidejű hiányára hívta fel a figyelmet Gyurcsik Attila.
Az Accorde Alapkezelő befektetési igazgatója a Világgazdaságnak úgy fogalmazott: ideje volt „hűteni”, óvatosan fékezni a bővülést.
A jegybanknak lassítania kell a hitelkiáramlást, hogy ne szálljon el a hiány – fogalmazott. Logikusnak tűnik a jegybanki lépés: kamatot emelnek, vagy nagyon meggyengül a lej, ami viszont fékezi az importot és a fogyasztást, így lassítaná a gazdaság növekedését – vélte Gyurcsik, aki szerint a bankok jól jár nak a magasabb kamatokkal.
A túlfűtött növekedés, a jó konjunktúramutatók és a 3 százalék fölötti infláció fényében nem elég az egyszeri, 25 bázispontos emelés – mondta lapunknak Pálffy Gergely. A Raiffeisen Bank elemzője szerint tartós normalizálási időszak jöhet, év végére akár a 3 százalékot is elérheti az alapráta. Alacsony kamatszint mellett nem lehet fenntartani a jelenlegi tempót, komoly lassulás jöhet, különösen a feldolgozóiparban – fogalmazott Pálffy. Az elemző felhívta a figyelmet arra is, hogy a lej alig mozdult a kamatemelés hírére, ami annak is betudható, hogy a román deviza nagyon illikvid, a piaca nagyon kicsi.
Az enyhe gyengülésnek viszont így is örülhetnek a piacon, a külföldi befektetők olcsóbban juthatnak román állampapírokhoz, amelyek alapvetően jól árazottak, vonzó befektetési célpontok – vélte. Hosszú távon már lehet hatásuk a jegybanki törekvéseknek: a növekedés ütemét lassítani kell, és fenntarthatóvá kell tenni. Pálffy erre nagy esélyt lát, a még közel 7 százalékos, tavalyi GDP-növekedés után idén már csak 4,2, jövőre pedig 3,5 százalékra számít. Ekkorra érhetnek be a monetáris és fiskális intézkedések – magyarázta. Hozzátette: az nem biztos, hogy az infláció idén érdemben lassul, de jövőre már vélhetően kordában tartják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.