Az e heti krónikus makroadathiány ellenére azért akadnak majd figyelmet érdemlő fejlemények. Közéjük tartoznak a kínai gazdasági növekedést leíró év végi adatok, amelyekből az előre borítékolhatóan kiderül, hogy ismét a bűvös 7 százalék alatt maradt a világ második legnagyobb gazdaságának tavalyi teljesítménye – már ami a GDP bővülését illeti.
A várakozások szerint a tavalyi évet záró három hónapban 6,9 százalékkal nőhetett a kínai GDP, ennek hátterében Módos Dániel a növekvő fogyasztást és a javuló külső keresletet jelölte meg legfontosabb felhajtó tényezőként. Utóbbi annak köszönhető, hogy az Egyesült Államok növekedése 2 százalék fölött maradt, de ami még ennél is fontosabb, hogy az euróövezet bővülése 2017-ben érdemben meghaladta az elemzői várakozásokat – húzza alá az OTP Elemzési Központjának stratégája. Pozitívumként jegyezte meg a jövőre nézve, hogy a feldolgozóipari megrendelések állománya is rekordmagasan állt decemberben. A Világbank előrejelzése szerint 2019-re 6,3 százalékosra lassulhat a növekedés Kínában.
A várhatóan lassuló növekedés 2019-ben egybevág azzal, hogy elemzők szerint a kínai vezetés értékelésében a GDP némileg kevésbé hangsúlyos szerephez juthat a jövőben, azaz nem ennek a számnak a bűvöletében élnek majd a pekingi vezetők, hanem jóval nagyobb hangsúlyt fektetnek a növekedés összetételére, annak mikroszerkezetére, s nem utolsósorban a pénzügyi stabilitást jelző mutatóra. Így a jövőben a hitelezési veszteségek kezelése, a túlzottan magas tőkekiáramlás kordában tartása és a bankrendszer kockázatainak csökkentése lesz a fő feladat. Ugyanakkor kedvező jel, hogy a nyersanyagárak emelkedése miatt a túlkapacitások több ágazatban is csökkennek, és a feldolgozóipari állások növekedésének lassulása részben képes ellensúlyozni a technológiai szektorok felfutását. Összességében a most megjelenő GDP-adatnál az OTP elemzői nem számítanak érdemi meglepetésre. Ha ez mégis bekövetkezne, akkor az árfolyam helyett inkább a kínai részvénypiac mozgását lesz majd érdemes követni.
Az Egyesült Államokban a lakásépítési piac alakulásáról adnak ki fontos adatokat csütörtökön. A várakozások szerint decemberben kissé csökkenhetett az induló lakásépítések és a kiadott lakásépítési engedélyek száma. Ez azonban elemzők szerint átmeneti lehet, annak ellenére, hogy a lakásépítési beruházások már két negyedév óta csökkennek. Ráadásul ez az irány a negyedik negyedévben megfordulhatott. A lakásárak szinte az összes tagállamban emelkednek, de még nem érték el a válság előtti szintet.
Az ingatlanpiacon az árak emelkedését az élénkülő kereslet és az építőipart is jellemző általános munkaerőhiány miatti kínálati korlátok okozzák. Előretekintve a december végén újonnan elfogadott amerikai adócsomag enyhén negatív hatást gyakorolhat a helyi ingatlanpiacra, mivel a korábbiaknál kevesebb kamatkiadás lesz levonható az adóalapból. Összességében azonban az erős fundamentumoknak köszönhetően az ingatlanpiac további élénkülése várható. Egyelőre ingatlanpiaci buborék kialakulásától nem kell tartani, mivel egyfelől a pénzintézetek átláthatóbban és megfontoltabban hiteleznek, mint a válság előtt, másfelől a lakásárak és a lakásépítési engedélyek száma sem érte még el a válság előtti szintet. Ha az induló lakásépítési engedélyek száma érdemben meghaladja a várakozásokat, akkor Módos Dániel véleménye szerint a dollár erősödhet az euróval szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.