Január 25-én tartja következő kamatdöntő ülését az Európai Központi Bank (EKB). A konszenzus szerint változatlan marad a –0,4 százalékos betéti kamat. „Az eszközvásárlási program 2017. októberi meghosszabbítását követően december eleje után ezúttal sem számítunk érdemi változásra, és vélhetően kommunikáció szintjén sem éri majd újabb inger a befektetőket. Nagyobb figyelem irányulhat arra, hogy sikerül-e az Egyesült Államokban megemelni az adósságplafont, illetve hogy következik-e áttörés a német koalíciós tárgyalásokon” – mondja Dunai Gábor, az OTP Bank makrogazdasági elemzője.
Rövid távon inkább ezek a fejlemények alakíthatják az euró/dollár árfolyamot, ami január harmadik hetére 1,23-ig, több mint hároméves csúcsra emelkedett. Technikai alapon lehet még tere a felfelé mozgásnak. Középtávon arra érdemes figyelni, hogy bár az USA monetáris politikája szigorúbb, és várhatóan tovább szigorodik, miközben a GDP-növekedés is meghaladja az eurózóna értékét, a befektetőket érezhetően inkább az befolyásolja, hogy Európában is erős a konjunktúra, s ennek (is) köszönhetően belátható közelségbe került a nagyon laza monetáris kondíciók normalizálása. Utóbbinak köszönhető az is, hogy kissé emelkednek a hosszú hozamok. Ha ennek időzítésével kapcsolatban bármilyen jelzést ad az EKB, az segítheti az euró erősödését.
Jól alakult az Egyesült Államok GDP-növekedése 2017-ben. Az év közepén megjelent vélemények (lassulás következik, de azért recesszió nem lesz) ellenében a várakozások szerint az esztendő végén a harmadik egymást követő negyedévben kezdődhetett 3-assal az évesített negyedéves növekedés. Ilyen utoljára 2004-ben történt.
Ráadásul 2017 középső negyedeiben minden főbb tétel pozitívan járult hozzá a GDP-dinamikához, ami nem gyakori, és a készletváltozás esetében növeli egy negatív hozzájárulási érték esélyét az utolsó negyedévben. Összességében nehéz a növekedés lassulására utaló jelet találni: a háztartások fogyasztási indikátorai nem lassulnak, a gyengülő dollár támogatja az exportot, a 2017 végén elfogadott adócsomag pedig a dotcom-lufi óta nem látott részvénypiaci szárnyalást hozott 2018 elején.
A Trump-kampány legfontosabb ígéretének megvalósulása alacsony (15,5 százalékos) és egységes vállalati nyereségadókulcsot hoz, ezzel kapcsolatban a legtöbb elemző arra számít, hogy jelentősen nő majd a hazai környezetben kimutatott profit és a hazahozott pénzügyi eszközök összege. Úgy tűnik, a várakozás nem alaptalan: az Apple például bejelentette, hogy ötéves időhorizonton 350 milliárd dollárnyi pénzügyi eszközt szeretne hazavinni. A következő egy-két évben várhatóan maradhat a fejlett gazdasághoz mérten erős, 2-3 százalékos növekedési ütem az Egyesült Államokban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.