Idén februárban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 6,5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit – írja első becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 3,8, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 8,5, az üzemanyag-kiskereskedelemben 9,8 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.
Idén január–februárban a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 7,1 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál.
Januárban a kiskereskedelmi értékesítés kiigazítatlan és a naptárhatástól megtisztított volumene egyaránt 7,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a tavalyi egész éves 5,3 és a decemberi 6,7 százalékos növekedés után. 2015-ben még 9,0 százalékos növekedést ért el a januári forgalom, de 2016-ban csak 3,9, tavaly pedig 5,1 százalékos volt a növekedés.
A kiskereskedelmet a tartós fogyasztási cikkeket is tartalmazó nem élelmiszerjellegű iparcikkek eladásának 12,5 százalékos növekedése húzta, ezen belül a bútorok és műszaki cikkek eladása 20,3 százalékkal, a számítástechnikai és egyéb iparcikkeké 9,2 százalékkal, az illatszereké 16,0 százalékkal emelkedett. Az élelmiszerforgalom növekedése is másfél éve a legmagasabb, 4,5 százalék volt. Az üzemanyag-fogyasztás 8,1 százalékkal nőtt, ami csaknem kétéves rekordnak számít.
Az üzemanyag-kiskereskedelem alakulása volt az egyedüli, ami januárhoz képest javulást mutatott – kommentálta a KSH becslésének eredményeit Virovácz Péter, az ING Bank makrogazdasági elemzője. Szerinte a 9,8 százalékos év/év növekedés 2015 óta nem látott dinamikát jelent, sőt az idei év első két hónapját nézve kijelenthető, hogy rég nem látott erővel kezdte ez a szegmens az évet. Ennek két oka lehetséges:
egyrészt a kedvező rajtot segíthette a februári üzemanyagár-csökkenés, valamint az, hogy általánosságban a gazdaság növekedése egyre inkább érződik a szállítási forgalom élénkülésében.
Virovácz Péter hozzátette, az év eddigi kiskereskedelmi adatait látva elmondható, hogy a szektor jobban kezdte 2018-at, mint 2017-et, ugyanakkor a tavalyi év utolsó negyedévéhez mérve némi lassulást lát. Ezen még változtathat, hogy a kormány március végén már folyósította a 10 ezer forint értékű Erzsébet-utalványokat, valamint a korai húsvéti vásárlások is húzhatják felfelé a márciusi adatokat – emelte ki az elemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.