Ismét elbizonytalanította a befektetőket Donald Trump amerikai elnök, akinek saját bevallása szerint nem tetszik a Kínával folytatott kereskedelmi tárgyalások alakulása. Szavainak hatására tegnap gyengültek az ázsiai tőzsdeindexek, a japán Nikkei például 1,4, a Sanghai Composite 0,6 százalékkal csúszott lejjebb.
Az amerikai elnök dél-koreai kollégájával, Mun Dzseinnel tartott sajtótájékoztatóján közölte:
azt akarja, hogy „meglehetősen gyorsan haladjanak az amerikai–kínai kereskedelmi tárgyalások”, és a cél változatlanul Washington jelentős külkereskedelmi hiányának a csökkentése.
Trump azt várja el Kínától, hogy két év alatt 200 milliárd dollárral többet importáljon az Egyesült Államokból – szakértők szerint azonban ez egyszerűen képtelenség. Az Egyesült Államok tavaly Kínából mintegy 505 milliárd dollár értékben vásárolt árucikkeket – a mobiltelefontól a számítógépen és a cipőn keresztül a konyhai berendezésekig –, a kivitele pedig 130 milliárd dollár körül alakult, méghozzá többnyire nagy értékű üzletek – repülőgép-megrendelések és a szójaszállítás – révén. A szolgáltatóiparban például folyamatosan nő az amerikai többlet, tavaly már elérte a 36,8 milliárd dollárt.
Az amerikai külkereskedelmi hiány Kínával szemben így tavaly „csak” 375 milliárd dollárt tett ki a Trump által emlegetett 500 milliárd helyett.
A külkereskedelmi mérleget ki lehetne egyensúlyozni például azzal, ha az Egyesült Államok kevesebbet importálna Kínából, de Pekingnek csekély a beleszólása, hogy mekkora az igény árucikkei iránt az amerikai piacon – emlékeztetett elemzésében a CNBC.
Kína tavaly több mint 70 milliárd dollárnyi értékben szállított csak mobiltelefont az Egyesült Államokba, és senki sem tudja, kevesebbet vásárolnának-e az amerikaiak ebből az árukörből, ha azt vámok terhelnék. Ami a Kínába irányuló amerikai export növelését illeti, az még ennél is problematikusabb, a gazdaság ugyanis két év alatt nem tudna 200 milliárd dollárnyival több árut előállítani. „
Ha Kínának adnánk el az utolsó szemig minden szójababot, amink csak van, az is csupán a 200 milliárd töredékét tenné ki”
– mondta a hírtelevíziónak Stefan Selig, a Bridgepark Advisors pénzügyi és tanácsadó cég befektetési bankára, aki szerint ugyanez igaz a Boeing repülőgépeire és a Ford teherautóira is.
Még ha Peking hajlandó lenne is 200 milliárd dollár értékben amerikai termékeket vásárolni, a 4 százalék alatti munkanélküliség mellett nem lenne elegendő képzett munkaerő az Egyesült Államokban ahhoz, hogy megtermeljék ezeket a javakat.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.