Négy évvel a válság után az európai bankok jelentős előrehaladást értek el a hitelportfólióik terén, azonban bizonyos bankok számára a hitelek kihelyezése még problémát okozhatnak – olvasható a Moody's Investors Service hitelminősítő szerdai jelentésében.
A nem teljesítő hitelek (NPL) szintje 2013-ban különösen magas volt, a válság után az átlagos hitelállomány 26 európai bank esetében 6 százalékon állt, ez a szám jelenleg körülbelül 4 százalékra csökkent.
A nem teljesítő hitelek nagy állománya aggodalommal tölti el az európai bankfelügyelőket, és magas eszközkockázattal fenyegeti a bankok önálló hitelképességének fellendülését
– mondta Alain Laurin, a Moody's ügyvezető igazgatója. Hozzátette, hogy a magas nem teljesítő hitelek miatt egyes országokat visszafogják abban, hogy részt vegyenek a gazdasági növekedésben.
A legmagasabb NPL-szintek a kis országokban vannak, Görögország és Ciprus esetében a nem teljesítő hitelek 30 százalék felettiek. Olaszországban az NPL 11 százalékon, Lengyelországban 5,8 százalékon, Spanyolországban pedig 4,5 százalékon áll. Ráadásul a problémás hitelek a spanyol bankoknál nem tartalmaznak visszavett ingatlanokat. Ha ezek a tételek bekerülnének, akkor felgyorsíthatnák az NPL arányokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.