BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyszerűsítések hada az adócsomagban

A kormány benyújtotta az adócsomagot: öt százalékra csökken a tartós tejek áfája jövőre, nő a csokoládé népegészségügyi termékadója, a SZÉP-kártya marad az egyetlen kedvező adózású cafeteriaelem.

A Pénzügyminisztérium benyújtotta az Országgyűlés­nek a jövő évi adóváltozásokról szóló törvényjavaslatot. Varga Mihály pénzügyminiszter hangsúlyozta: ha a parlament elfogadja az előterjesztést, akkor jövőre több százmilliárd forintot hagynak az adócsökkentések a családoknál, a lakosságnál és a vállalkozásoknál. A kétgyermekes családok adókedvezménye jövőre havi ötezer forinttal, havi 40 ezer forintra emelkedik, így 20 milliárd forint marad mintegy 380 ezer családnál. A szociális hozzájárulási adó a mostani 19,5 százalékról 17,5 százalékra csökkenhet jövőre. Egy év alatt az 1 százalékpontos mérséklés 130 milliárd forintot hagy a gazdaságban.

Varga Mihály pénzügyminiszter
Fotó: Vémi Zoltán

Átalakítja a kormány a szociális hozzájárulási adó kedvezményrendszerét, a tárcavezető szerint a cél a vállalkozások segítése. Bevezetik a munkaerőpiacra lépők kedvezményét, amely a pályakezdők, a tartósan munkanélküliek és az anyasági ellátások után visszatérők mellett a korábban inaktív munkavállalók számára is elérhető lesz. Jövőre a meglévő adatok alapján a NAV fogja értesíteni a vállalkozót, hogy melyik dolgozója után vehet igénybe adókedvezményt. A kedvezmények nem százezer forintig, hanem a mindenkori minimálbér összegéig érvényesíthetők majd. Ugyanakkor megszűnik a 25 év alattiak után járó automatikus kedvezmény, és az 55 éven felüliek foglalkoztatásának támogatását sem tartják fenn.

Az öregségi nyugdíj mellett dolgozók jövedelme után viszont 2019-ben már csak 15 százalékos személyi jövedelemadót kell fizetni, járulékokat nem.

Öt adófajta szűnik meg jövőre – jelentette be a pénzügyminiszter. A javaslat szerint 2019-től már nem kell 75 százalékos különadót, hitelintézeti különadót vagy kulturális adót fizetni. A baleseti adó és az eho (egészségügyi hozzájárulás) is megszűnik, az előbbi a biztosítási adóba, az utóbbi a szociális hozzájárulási adóba olvad. A csökkenő szociális hozzájárulási adóval négy év múlva – amikorra akár 11,5 százalék lehet a mértéke – jobban járhatnak a most ehós jövedelmet szerzők.

Jövőre kedvezőbb lesz a felsőhatár-számítási szabály is. Így ha valaki például a minimálbér dupláját keresi, nem kell az osztalék után szociális hozzájárulási adót fizetnie. Ez kedvező például azoknak a vállalkozóknak, akik nem a minimálbérre jelentik be magukat. Jövőre az adóhivatal, a kifizetők adatszolgáltatását alapul véve, az egyéni vállalkozóknak is szja-bevallási tervezetet készít.

A SZÉP-kártya marad az egyetlen kedvező adózású cafeteriaelem 2019-től, a kormány figyelembe vette a vállalkozások kérését.

Az UHT és az ESL tej áfája jövőre 5 százalékra csökken. Ezáltal húszmilliárd forintot spórolhatnak a családok. Az egészségügyi kockázatot hordozó ételek, italok (például cukros üdítők, chipsek, csokoládék, szeszes italok) esetében átlagosan 20 százalékkal nő a népegészségügyi termékadó mértéke, ha a javaslatot a parlament is támogatja. Csökken a motorkerékpárok regisztrációs adója, az online fizetések ösztönzése végett pedig húszezer forintig valamennyi lakossági átutalás mentesül a pénzügyi tranzakciós illeték alól.

Bevándorlási különadót terveznek

A kormány azt javasolja, hogy a köz­teherviselés jegyében a bevándor­lást segítő szervezetek fizessenek bevándorlási különadót, amelynek mértéke 25 százalék lenne. Az ezzel kapcsolatos feladatok az adóhivatal hatáskörébe tartoznak majd. | VG

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.