A cég 22 közép- és kelet-európai ország adóit összevető brosúrája szerint még mindig Magyarországon a legmagasabb, 27 százalékos az általános forgalmi adó (Horvátországban 25, Németországban 19 százalék), viszont a legalacsonyabb, 9 százalékos a társasági adó, amely Ausztriában 25, Németországban pedig 33 százalékos. A személyi jövedelemadó mértéke 10 százalék Bulgáriában, Romániában is. Magyarország a 15 százalékos, egykulcsos mértékkel a középmezőnyben helyezkedik el, a progresszív adózású Szlovéniában 50, Ausztriában 55 százalékos is lehet az szja.
A Mazars szerint a régió kormányai egyre inkább támaszkodnak a fogyasztási típusú adókra: a legtöbb országban cél a beszedési hatékonyság növelése.
A hozzáadottérték-adók államháztartási jelentőségét az is jelzi, hogy a beszedés hatékonyabbá tétele érdekében az országok olyan modern digitális technológiákat vezetnek be, amelyek csökkentik a nem adózó ügyletek arányát. Ilyen eszköz lehet az online pénztárgépek szektorális bevezetése, a fuvarozással járó ügyletek kiemelt figyelemmel kísérése, például az EKÁER.
Erre jó példa, hogy júliustól Magyarországon a számlázóprogramokat is be kell kötni az adóhatóság rendszerébe, ezzel automatizálva az azonos idejű adatszolgáltatást.
A régiós országok előszeretettel alkalmaznak forrásadót a kamat-, az osztalék- és a jogdíjjövedelmekre (15 vagy akár 20 százalékos mértékben). Ugyanakkor Litvánia, Észtország és Magyarország továbbra sem vet ki forrásadót a tőkejövedelmekre.
A kelet-közép-európai régió kétharmadában már megengedik, hogy az adózó IFRS-alapú egyedi beszámolót (separate financial statement) készítsen, és ezt használja az adózáskor. Az országok több mint felének adórendszere támogatja valamilyen formában a kutatást és a fejlesztést.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.