BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kínának fájhat a legjobban a rekordtöbblet

A távol-keleti ország 41,6 milliárd dolláros pluszt mutatott fel.

Minden várakozást felülmúlt Kína júniusi külkereskedelmi többlete, bár lehet, hogy emiatt épp Pekingnek fájhat a feje. A távol-keleti ország 41,6 milliárd dolláros pluszt mutatott fel, míg elemzők alig 30 milliárdra számítottak. Holott az import lendületesebben bővült, éves alapon 14 százalékkal, míg az export csak 11,3 százalékkal növekedett. Ami viszont a kereskedelmi háború árnyékában még meglepőbb: majdnem harmincéves rekordot ért el az Egyesült Államokkal szembeni többlet. A 28,9 milliárd dolláros havi adatnál legutóbb 1999-ben mértek nagyobbat.

Több tényező állhat a jelenség hátterében, elsősorban az, hogy vélhetőleg a kínai piaci szereplők igyekeztek minél több terméket és szolgáltatást értékesíteni az amerikai vámtarifák élesítése előtt. A másik oldalon is hasonló folyamat játszódhatott le: az amerikai fogyasztók és cégek még a kereskedelmi korlátozások előtt beszerezték a szükséges árukat, s feltöltötték raktáraikat. Hozzátartozik a képhez, hogy a jüan júniusban bő 3 százalékot gyengült a dollárhoz képest, ami az exportőröket segítette. Érdekes viszont, hogy több elemző szerint a júniusi statisztika pont Kínának fájhat, mivel azt mutatja, hogy az ország még mindig nem tudott átállni a belső fogyasztás által vezérelt növekedésre.

Az adat megerősítheti Donald Trump amerikai elnök hitét abban, hogy érdemes a további 200 milliárd dollár értékű kínai árura kivetni a vámtarifát, ahogy azt a múlt héten belengette. Ám könnyen elképzelhető, hogy ez sem faragja le érdemben a kínai szufficitet, hiszen – főleg a számítástechnikában – több terméket csak kínai gyártóktól tudnak beszerezni a piaci szereplők. Peking azonban nem ennyire derűlátó, a helyi vámhivatal vezetője hangsúlyozta: valószínűleg csökkenni fog a többlet az év második felében. Ennek hátterében a hazai beruházások tudatos visszafogása áll, mivel a kormány egyre nagyobb erőfeszítéseket tesz az árnyékbankrendszer felszámolására. Az import bővülése is lassult júniusban, különösen az olajé és a vasércé, ami szakértők szerint az ipari termelés fékeződését jelzi.

A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.