Bár jelen állás szerint a 2014–2020-as uniós ciklushoz képest a 2021–2027-es időszakban csaknem 30 százalékkal kevesebb forrás juthat Magyarországnak, a végső összeg megállapítása további gazdaságdiplomáciai alku tárgya.
Sikeres érdekérvényesítés esetén várhatóan 15-20 százaléknál nagyobb mértékben nem csökken az Európai Bizottság által jóváhagyott finanszírozás
– mondta a Világgazdaságnak Essősy Zsombor, a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. vezérigazgatója. Emlékeztetett, hogy minden bizonnyal kedvezőbb lesz a végeredmény annál a 17,9 milliárd eurós, azaz mintegy 5800 milliárd forintos fejlesztési keretnél, amelyről az uniós testület előzetes tájékoztatást adott.
A fejlesztéspolitikai szakértő szerint azonban a 2021–2027-es ciklus pontos tervszámainak ismerete előtt, már idén ősszel érdemes elkezdeni megtervezni a forrásfelhasználás sarokpontjait. Jelezte, hogy
a 2004-es európai uniós csatlakozás óta eltelt eddigi három – 2004–2006-os, 2007–2013-as és 2014–2020-as – fejlesztési időszakban a Magyarország rendelkezésére álló EU-s forrás jelentős része „betonra ment el”, vagyis az infrastruktúra-fejlesztést, elsősorban az útépítést szolgálta.
Essősy Zsombor szerint erre szükség is volt, de a következő hétéves időszakban az egyes operatív programokat már úgy célszerű összeállítani, hogy egytől egyig illeszkedjenek a versenyképesség- és hatékonyságnöveléshez. Mint mondta, a 2020 utáni súlypontáthelyezés jegyében már nem a gépvásárlásra és az üzemcsarnok-építésre kell fókuszálni, hanem arra, hogy a munkaerő cégmérettől és ágazattól függetlenül az eddiginél jóval hatékonyabb legyen. Mostantól tehát az „emberek agyába kell fektetni” a pénzt. Márpedig a humán tőkét elsősorban képzéssel és egészségmegőrzéssel lehet fejleszteni – húzta alá.
Végeredményben minden egyes munkavállalónak – a kőművestől az adminisztrátoron át a tanárig – produktívabbnak kell lennie a MAPI vezérigazgatója szerint. Előremutató példaként említette, hogy ahol egy építkezésen eddig öten falaztak, ott ma már a modern gépek használatával ketten is elvégzik ugyanazt a munkát, de az élelmiszer-kiskereskedők is multifunkciós kollégákat keresnek: ha épp nem áll sor a kasszánál, a pénztáros ellátja a holtidőben a raktáros és az árufeltöltő feladatait is. Essősy szerint ez a két eset is azt mutatja, hogy ezután sem kell 8 helyett 10-12 órát dolgozni naponta, az egységnyi időben azonban az eddigi másfél-kétszerese is lehet a hatékonyság.
A 2021–2027-es ciklus egyik fontos kérdése lehet a szakértő szerint, hogy maradjon-e a jelenlegi pénzelosztási rendszer. Úgy látja,
ha már úgyis nő a kombinált termékek, azaz a hitellel együtt kínált támogatások szerepe. Elvi akadálya nincs annak, hogy valódi piaci verseny mellett aktivizálja a kormányzat ezen a téren is a pénzintézeteket – tette hozzá.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.